Brama kościelna - Krynki (pow. starachowicki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Brama kościelna - Krynki (pow. starachowicki)

Postautor: trobal » ndz lip 19, 2009 9:12 pm

Brama ta była moim głównym celem wyjazdu w te strony. Ale odnalezienie o niej informacji jest większym wyzwaniem. Skupiony na bramie po macoszemu bardzo potraktowałem sam kościół.

Jedne źródła podają, że brama powstała w 1770 roku. Inne, że 9 lat później. Zgoda panuje tylko co do materiału z jakiego jest wykonana - modrzew. Podobne wątpliwości budzą informacje o kościele. Kościół pw. św. Marcina i Wniebowzięcia NMP miał powstać w latach 1724-27. Nie wszystkie źródła podają, że został dobudowany do istniejącej tu wcześniej kaplicy, która jest teraz jego najstarszą, pochodzącą z XVI w. częścią. W miejscu tym miał istnieć kościół w wieku XIV. Podobno jego elementy wykorzystano przy budowie dzwonnic z bramą. Jeden z dzwonów pochodzi z 1581 roku ale to też informacja z tylko jednego źródła.

Czy znajdzie się ktoś, kto poda pewne informacje? Mi udało się nawet trafić na bramę zabitą dechą. Ale chciałem zobaczyć ją nie tylko z zewnątrz placu kościelnego ale i od wewnątrz i to mi się udało. Nie wiem jednak kogo przedstawia pomnik na placu przed bramą. Czy może patrona kościoła?
Zdjęcia:
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Brama kościelna w Krynkach (gm. Brody)

Postautor: trobal » pn lip 20, 2009 4:26 am

Moje wątpliwości budzi sposób przedstawienia postaci. W tradycji zachodniej święty Marcin przedstawiany jest zwykle jako żołnierz. W szatach biskupich zaś w tradycji wschodniej. W odnalezionych materiałach nie spotkałem się z informacjami o wpływach wschodnich w Krynkach. Ale mogło w tym wypadku dojść do pewnego przemieszania tradycji, szczególnie jeżeli pomnik jest nam współczesny, a nie barokowy jak brama i kościół. Inna możliwość to zamówienie go u rzeźbiarza wychowanego w tradycji wschodniej. Sam nie wiem co o tym myśleć. Brama mnie urzekła, a pomnik zaciekawił tym wschodnim wpływem.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości