Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Kościół św. Anny - Sokołów (pow. gostyniński)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 769
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Kościół św. Anny - Sokołów (pow. gostyniński)

Postautor: tete » śr lip 22, 2009 12:02 pm

Kościół zbudowany z drewna modrzewiowego. Konstrukcja zrębowa trójnawowa. Dach jednokalenicowy kryty blachą zakończony wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem blaszanym z latarnią. Szczyt wejścia w stylu barokowym.
Pierwszy w tym miejscu (oczywiście nie zachowany do tej pory) kościół powstał już około 1444 r.
Dzisiejsza konstrukcja prawdopodobnie pochodzi z 1535 r. Co do tej daty nie mam pewności. Podaję ją serwis gminy Gostynin. Natomiast portal "Kościoły drewniane" jako datę powstania podaje pierwszą połowę XVIII w. kiedy to według portalu gminnego nastąpił remont i wymieniono całą podłogę oraz część bali z konstrukcji ścian.
Dalsze renowacje przeprowadzono w 1843 r. i latach 30 XX w.a także w 1962 i 1975 r.

Obok kościoła znajduje się pamiątkowa płyta epitafium (początek XVIII w) Macieja i Jana z Dobni Dobińskich. Zawierała opis czynów Jana - uczestnika bitwy pod Chocimiem oraz Macieja, uczestnika walk z Kozakami pod Zbarażem.

Po drugiej stronie pomnik nagrobkowy Jana Nepomucena Bardzińskiego, oraz dwa inne nagrobki (tu liczę na uzupełnienie przez kazet-kz)

Źródła:
www.gmina.gostynin.pl
Kościoły drewniane w Polsce
Zdjęcia:
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1502
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Kościół św. Anny - Sokołów (pow. gostyniński)

Postautor: zbyszekg9 » wt sty 20, 2015 11:12 pm

tete pisze:tu liczę na uzupełnienie przez kazet-kz
To może ja.
Uzupełnienie co do grobu Macieja i Jana z Dobni Dobińskich. Byli to właściciele Belna i Pomorzan. Płyta nagrobna ta stała wewnątrz kościoła w XVIII w. obok ołtarza św. Anny. Ufundowała ją rodzina zmarłych, tzn. Andrzej, opat wiślicki, Krzysztof Dębiński, łowczy gostyniński oraz Stanisława i Roman Dobińscy.
A teraz groby Bardzińskich. Główny element to nagrobek Jana Nepomucena Bardzińskiego, zmarłego w 1852 r., wykonany z piaskowca z herbem Abdank. Obok znajdują się jeszcze trzy płyty. Najmniej czytelna to płyta Anny z Mniewskich Bardzińskiej, zmarłej w 1858 r., po drugiej stronie płyta Zygmunta Bardzińskiego, spadkobiercy Jana Nepomucena, zmarłego w 1884 r. Na trzeciej płycie widnieje nazwisko Jerzego Andrzeja Bardzińskiego, zmarłego w 1933 r., ostatniego właściciela Sokołowa. Jerzy pełnił funkcję dowódcy 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich w randze pułkownika podczas wojny bolszewickiej w 1920 r. Był kawalerem Krzyża Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. W okresie międzywojennym mianowany został attache wojskowym w Londynie.
DSC_0280.JPG
DSC_0280.JPG (117.18 KiB) Przejrzano 482 razy
DSC_0281.JPG
DSC_0281.JPG (151.11 KiB) Przejrzano 482 razy
DSC_0279.JPG
DSC_0279.JPG (94.4 KiB) Przejrzano 482 razy
Za: Barbara Konarska-Pabiniak, „Tradycja Mazowsza, powiat gostyniński. Przewodnik subiektywny”, Warszawa 2013

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość