Kościół św. Wincentego à Paulo - Bądkowo Kościelne (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
skowron1980
Posty: 321
Rejestracja: ndz cze 26, 2011 12:11 pm

Re: Kościół św. Wincentego'a Paulo - Bądkowo Kościelne

Postautor: skowron1980 » sob sie 08, 2015 1:53 pm

Wielokrotnie powracający temat złego stanu grobowca Kamińskich doczekał się wreszcie szczęśliwego finału.
Nietrudno zgadnąć, że pierwotnie grobowiec znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie starego kościoła z 1644 roku. Dzisiejsze spłaszczone wzniesienie zlokalizowane po wschodniej stronie obecnej świątyni to najbardziej prawdopodobne miejsce jego lokalizacji. Co do kształtu dawnego kościoła - wiadomo tylko, że miał "formę nieregularną". Znalazłem taki jego opis z 1781 roku: „Budowa kościoła jest w stanie ruinie podległym, tabulaturą nie był nigdy obity, ściana od północy mocno wygniła, kruchta wywraca się, okna i drzwi konserwują się, bramka cmentarzowa nie zamyka się, dach i wieżyczka z sygnaturką bardzo pogniłe, który jest snopkiem oposzyty, a wieżyczka tylko kawałkiem blachy starej. Dzwonnica na 4 drzewach od strony północnej kościoła, dzwony trzy na niej, o konsekracji ich nie masz dowodu. Cmentarz po części parkanem obtoczony, po części go nie masz, przez co bydło ma wejście." Nic dziwnego, że kilka lat później przystąpiono do budowy nowej świątyni. Grobowiec Kamińskich jest jedynym zachowanym reliktem tego cmentarza i według mnie powinien stać się symbolicznym miejscem upamiętnienia wszystkich pochowanych w tym miejscu parafian.
Przy okazji mogę potwierdzić moje wcześniejsze przypuszczenia - Maciej Kamiński był właścicielem Janoszyc. Wraz z żoną Sabiną z Rokickich zakupili majątek od rodziny Łempickich, w efekcie Janoszyce pozostały w rękach tej rodziny do lat IIWŚ.
Załączniki
_grobowiec.JPG
_grobowiec.JPG (153.38 KiB) Przejrzano 2406 razy
Ostatnio zmieniony śr cze 08, 2016 2:59 pm przez skowron1980, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
konwalia
Posty: 150
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Re: Kościół św. Wincentego'a Paulo - Bądkowo Kościelne

Postautor: konwalia » czw kwie 07, 2016 7:37 pm

Odnośnie funkcjonującego tu do drugiej połowy XIX wieku cmentarza: w inwentarzu tutejszego kościoła z 1851r. zapisano:"Otacza kościół cmentarz zieloną murawą pokryty, a sztachetami zamknięty. Prócz niego drogą tylko od tej świątyni oddalony jest drugi cmentarz grzebalny oparkaniony balami w słupy, wschodnią(?) bramę mający. W nim stoi dzwonnica, opatrzona w dwa dzwony głosu donośnego, z tych jeden większy, drugi mniejszy. W tem cmentarzu wśród mogił wznosi się szacowne godło zbawienia naszego (....) krzyż święty".
Chociaż nie skończysz ciągle rób,
Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas,
Czas wszystko skończy, bo – ma czas.


K. Brodziński (1791-1835)

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości