Cerkiew - Hrubieszów (pow. hrubieszowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cerkiew - Hrubieszów (pow. hrubieszowski)

Postautor: trobal » sob gru 19, 2009 11:53 pm

Hrubieszów w swojej historii miał co najmniej 9 cerkwi. Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny (lub jak piszą katolicy Wniebowzięcia) powstała w latach 1873-1875. Wcześniej w miejscu tym stał kościół katolicki rozebrany w 1785 roku. Budowla posiada 13 kopuł. Źródła co prawda podaję że jest to 13 cebulastych kopuł ale co do jednej z nich nie był bym taki pewien czy mała cebulka na szczycie też ma być liczona. Podobno z taką liczbą kopuł w Europie jest jeszcze tylko jedna cerkiew, w Finlandii.

Cerkiew powstała przy poparciu (jej budowa miała być przez władze carskie zadekretowana) i współudziale władz carskich. Jednak i wierni partycypowali w kosztach. Dziś jest ich niewielu w całym powiecie ale cerkiew jest czynna, jako jedna z niewielu w Polsce. Rząd carski ufundował też domy dla personelu cerkwi. Ta szczególna opieka nad życiem duchowym mieszkańców Hrubieszowa (do XIX w. miasto nazywało się Rubieszów) miała i podtekst polityczny. Poprzedniczka cerkwi pw. Zaśnięcia NMP była cerkwią greko-katolicką (przynajmniej przed rozbiorami). Carat zwalczał Unitów podporządkowanych Rzymowi i gdzie mógł wprowadzał na ich miejsce prawosławie. W zasadzie było to działanie przeciwne do prowadzonego za czasów Rzeczypospolitej. Podobieństwa zewnętrzne obu obrządków ułatwiały ruchy w obu kierunkach. W 1938 roku wiele cerkwi ocalało tylko dlatego, że należały do Unitów, pozostające przy prawosławiu nie były w żaden sposób chronione podczas akcji wyburzania. Nie dotyczy to cerkwi hrubieszowskiej, która od początku jest cerkwią prawosławną i chyba miała szczęście znajdować się z dala od Chełmszczyzny gdzie akcja wyburzania była prowadzona najintensywniej.

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cerkiew w Hrubieszowie

Postautor: Thomas » ndz gru 20, 2009 10:31 am

a czy masz zdjęcia frontonu??
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cerkiew w Hrubieszowie

Postautor: trobal » ndz gru 20, 2009 10:51 am

Choć to są wszystkie zdjęcia jakie mam to pamiętam, że sam się zastanawiałem gdzie jest front. Może następnego lata znów mnie tam zaniesie - już mam plany związane z paroma miejscowościami znajdującymi się za Hrubieszowem.

Pooglądałem trochę i już widzę że to będzie pod dzwonnicą, jedyna chyba strona z której nie zrobiłem zdjęcia. Ale wiem dlaczego. To jest od strony ulicy za którą stoi kościół. Gdy tam byłem było tam bardzo dużo ludzi - rozpoczynała się jakaś impreza.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości