Kaplica - Polanówka (pow. opolski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Kaplica - Polanówka (pow. opolski)

Postautor: trobal » wt mar 16, 2010 7:12 am

W obecnej formie kaplica istnieje od roku 1838 (a nie 1832 jak sądziłem wcześniej poruszając ten temat w dziale Identyfikacja). Wtedy to przebudowano starszą o niemal 100 lat kaplicę ufundowaną przez Marcjannę z Polanowskich Łabęcką (1743). Fundatorem przebudowy był prawnuk fundatorki - Karol Łabęcki.

Rodzina fundatorki zajmowała się w Kazimierzu Dolnym spławianiem zboża. Posiadała także w Kazimierzu spichlerz. Kaplica poświęcona jest św. Barbarze - opiekunce flisaków.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony pt gru 17, 2010 7:34 am przez trobal, łącznie zmieniany 2 razy.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Kaplica w Polanówce (woj. Lubelskie)

Postautor: bobola » ndz mar 21, 2010 3:57 pm

No i pogubiłem sie :extra_saywha: Jest duża kaplica, to ta najważniejsza, jest mała z krzyżem, jest nie wiadomo co z Korabiem z gwiazdami a jest jeszcze już wcześniej poznany nagrobek i jeszcze nazwiska. Mogę prosić bardziej łopatologiczne :?:
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Kaplica w Polanówce (woj. Lubelskie)

Postautor: trobal » ndz mar 21, 2010 8:34 pm

Kaplica jest jedna. Za mała na kościół, a jak na kaplicę dość duża. Jej poprzedniczka była wybudowana przez Marcjannę Polanowską, która przez małżeństwo z Łabęckim stała się nosicielką herbu korab. Jej wnuk przebudował kaplicę ale nadal miał ten sam herb więc to się nie zmieniło.
Zagadką pozostaje grób przy kaplicy. Nie wiem jaki ma z nią związek.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości