Strona 1 z 2

Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: pn lip 19, 2010 8:12 pm
autor: Thomas
http://parafiabozewo.republika.pl/ pisze:Kościół pochodzi z fundacji Andrzeja Borzewskiego i został wybudowany w 2 poł. XV wieku.
Świątynia należy do licznej grupy wybudowanych na Mazowszu ceglanych kościołów późnogotyckich, których forma architektoniczna uzależniona jest od wzorów budowli z terenu państwa krzyżackiego, z ziemi chełmińskiej i warmińskiej. Jest to świątynia salowa, zbudowana na planie prostokąta z wyodrębnionym prezbiterium. Jej charakterystycznym elementem są szczyty rozczłonkowane skośnie ustawionymi filarkami przechodzącymi w sterczyny. Pomiędzy nimi znajdują się otynkowane blendy. Wejście do świątyni tworzy otynkowana wnęka wkomponowana w niewielki ryzalit. Ostrołukowy portal uskokowy oddzielony jest od okulusa trójłuczem na konsolach. Elewacje ozdobione są zendrówką (wypaloną cegłą) poukładaną w romby.
Około 1630 roku z fundacji rodziny Borzewskich, od strony południowej dobudowano kaplicę św. Anny, która została przebudowana w XVIII wieku. Na wyposażeniu były wówczas dwa ołtarze: w kaplicy z rzeźbami św. Anny i Matki Bożej z Panem Jezusem oraz ołtarz główny.
Jak wynika z notatek powizytacyjnych z 1817 roku kościół posiadał już cztery ołtarze: w wielkim ołtarzu była figura Pana Jezusa Ukrzyżowanego, na zasuwie był obraz Najświętszej Panny Bolesnej, wysoko Duch Św. W ołtarzu po prawej stronie był obraz św. Andrzeja Apostoła, wysoko obraz św. Jana Nepom. Po lewej stronie w ołtarzu był obraz św. Antoniego Padewskiego, wysoko św. Pawła Apostoła. W kaplicy była statua Najjaśniejszej Panny Niepokalanego Poczęcia z srebrną koroną na głowie, na zasuwie był obraz św. Jakuba Apostoła.
Pod koniec XIX wieku zarówno kościół jak i ołtarze przez lata nie odnawiane popadły w ruinę.
W 1900 roku zakupiono nowe sześciogłosowe organy wykonane przez Dominika Biernackiego. Sprowadzono również nowy ołtarz główny.
W 1910 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza oraz Towarzystwa Ochrony nad Zabytkami Przeszłości został przeprowadzony gruntowny remont kościoła oraz dobudowano pomieszczenie zakrystii. [winno być odbudowano, lub przebudowano! - dop. T.]
Od roku 2000 z inicjatywy obecnego ks. dra Andrzeja Świderskiego trwają prace remontowe. Wymieniono dach i dokonano renowacji gotyckich szczytów. Trwają nieustannie prace mające na celu usunięcie skutków wilgoci ze Świątyni oraz Jej zabezpieczenie przed działaniem wody gruntowej i deszczowej. W tym celu dokonano rekonstrukcji Kamiennego Cokołu wokół Kościoła, przeprowadzono częściową konserwację i rekonstrukcję ceglanego muru Świątyni. Wymieniono podłoże wokół Kościoła zastępując go żwirem i tzw. pospółką.

Re: Kościół św. Andrzeja w Bożewie (pow. sierpecki)

: wt lip 20, 2010 12:54 pm
autor: Jacek&Agatka
Dnia 25 grudnia roku pańskiego 1979 chrzcił śp ks. kan. Skowroński tutaj taką jedną niesforną dziewczynkę. Dali jej na imię Agata Hogata :zabawa:

Re: Kościół św. Andrzeja w Bożewie (pow. sierpecki)

: śr lip 21, 2010 6:26 pm
autor: Thomas
Jacek&Agatka pisze:Dnia 25 grudnia roku pańskiego 1979 chrzcił śp ks. kan. Skowroński tutaj taką jedną niesforną dziewczynkę. Dali jej na imię Agata Hogata :zabawa:
Przed kościołem ulokowano kamień pamiątkowy wspominający dawnego proboszcza parafii bożewskiej
DSC_7101.JPG
DSC_7101.JPG (167.23 KiB) Przejrzano 3621 razy
Inne zdjęcia:
DSC_7094.JPG
DSC_7094.JPG (124.17 KiB) Przejrzano 3621 razy
DSC_7112.JPG
DSC_7112.JPG (105.81 KiB) Przejrzano 3621 razy
DSC_7486.JPG
DSC_7486.JPG (103.29 KiB) Przejrzano 3621 razy
Epitafia w kościele:

Nowa tablica upamiętniająca Cieślińskich herbu Junosza z Cieślina nad Skrwą. Wymieniono: Jana, Zygmunta, Andrzeja i Wandę:
DSC_7476.JPG
DSC_7476.JPG (110.65 KiB) Przejrzano 3621 razy
Zofia Zaleska, zm. 14 VII 1847
DSC_7491.JPG
DSC_7491.JPG (119.94 KiB) Przejrzano 3621 razy
Tekla z Zaleskich Choromańska, zm. 14 V 1850
DSC_7492.JPG
DSC_7492.JPG (118.74 KiB) Przejrzano 3621 razy
Za ołtarzem znajduje się tablica ku pamięci Tomasza Franciszka Jurzyńskiego (ur. w 1767, zm w 1848 w Bożewie), syna Jakuba i Julianny z Miączyńskich, długoletniego proboszcza bożewskiego. Tablicę ufundował następca, ks. Wincenty Zglenicki.
DSC_7499.JPG
DSC_7499.JPG (133.02 KiB) Przejrzano 3621 razy
PS.
Jacek&Agatka pisze:Dali jej na imię Agata Hogata :zabawa:
Hogata? :o :shock:

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: wt wrz 14, 2010 2:59 pm
autor: Ewa Smoleńska
Moja babcia Marta Tomaszewska-Smoleńska i dziadek Antoni Smoleński(rządca w Cieślinie,a potem w Dziembakowie)kupił dom z ziemią w Bożewie.Mieszkali z moim tatą do roku(chyba)1962.W kościele przy ławkach mieli tabliczki z nazwiskami(chyba gdzieś blisko ołtarza).Jestem ciekawa, czy te tabliczki jeszcze istnieją.Może ktoś mógłby to sprawdzić.Z góry dziękuję.

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: pt wrz 17, 2010 12:50 pm
autor: Thomas
Tabliczek już niestety nie ma. Ławki chyba są oryginalne, ale "właścicieli" już nie upamiętniają.

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: wt maja 03, 2011 10:12 am
autor: Thomas
Miło poinformować, że ołtarz główny "powędrował" już częściowo do renowacji. Zdemontowano boczne bramki ze św. Anną i Marią, zdjęto zwieńczenie nastawy, oraz gzymsowe anioły, część głowic pilastrów i obramowanie obrazu w polu głównym retabulum.

Już niedługo kolejne części powędrują do pracowni.
Cieszy taki stan rzeczy, oby trafiły na dobrych fachowców :)
DSC_0384.JPG
DSC_0384.JPG (141.6 KiB) Przejrzano 3545 razy
DSC_0367.JPG
DSC_0367.JPG (135.25 KiB) Przejrzano 3545 razy
I jeszcze odrestaurowany już, pokazywany niegdyś, ołtarz boczny, w kaplicy św. Anny:
DSC_0365.JPG
DSC_0365.JPG (74.34 KiB) Przejrzano 3545 razy

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: sob lis 05, 2011 12:17 pm
autor: Thomas
Z jednej strony cieszy fakt postępujących prac w kościele, ale z drugiej nasunęło mi się kilka pytań, kiedy zobaczyłem na stronie polskaniezwykla.pl zdjęcie z niedawna:
polskaniezwykla.pl - 246014 - tr.jpg
polskaniezwykla.pl - 246014 - tr.jpg (126.37 KiB) Przejrzano 3521 razy
- Prezbiterium przez odkrywki murów - chce się zgotycyzować - i dobrze - ale niebawem wróci barokowy ołtarz, który z jednej strony przysłoni odkrywki no i powstanie dialog - gotycko-barokowy... hm ?? ciekawie
- Do połowy zamalowana oryginalna malatura kościoła - co będzie dalej? Polichromia pochodzi z 1912 roku, w tym roku mija jej 100lecie. Oby sensownie rozwiązano tę kwestię.
- Posadzka... wiadomo kwestia gustu i estetyki. Marmur pięknie wygląda, czyści się łatwiej niż dębowe deski, ale kościół stracił swój klimat, przez odbijające się w podłodze elementy wystroju.
O ile mi wiadomo wiejskie gotyckie kościoły nie miały marmurowych świecących posadzek... i nie wolno takich zabiegów stosować przy pracach renowacyjno-konserwatorskich.

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: ndz lis 06, 2011 6:40 pm
autor: Antyk Wariat
Momencik... Czy remont nie był konsultowany z ochroną zabytków? Moim skromnym zdaniem powinien być...
Co do posadzki: rzeczywiście, wyszła pstrokata i świecąca. Niezbyt to pasuje do reszty, ale umówmy się, że o gustach się nie dyskutuje.
Z jednym z Twoich spostrzeżeń się nie zgodzę. Martwisz się o współgranie barokowego ołtarza z elementami gotyckimi. Faktycznie, jest to może niespójne stylowo, jednak pokazuje prawdę o tym miejscu, o jego historii, trwaniu. Poza tym dla 90% (tu obawiam się, że zaniżyłem szacunek) odwiedzających tą świątynię, ta niespójność będzie niezauważalna.

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: ndz lis 06, 2011 8:31 pm
autor: Thomas
Oj tak. Odkrywki byłyby wręcz wskazane. Dziś chcemy emanować to co "starożytne" - dla gotyckiego kościoła - taki element jest wręcz wskazany.
Ale nie o to mi chodziło - jak zwrócisz uwagę na moje poprzednie zdjęcia dostrzeżesz, że ołtarz główny, z nastawą i bocznymi bramkami zajmuje całość wschodniej ściany kościoła. Barok zasłoni gotyckie cegły.
Ciekaw jestem, jaki jest (i czy w ogóle?) projekt konserwatorski dla wystroju wnętrza - wtedy owszem - może to sensownie wyglądać.

Zgadzam się z jednym - o gustach nie dyskutujemy :)


Najważniejsze, że coś się dzieje i chronimy te nasze dobra kultury. :)

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: ndz lis 06, 2011 9:05 pm
autor: Antyk Wariat
Po powrocie z renowacji ołtarz zasłoni centralną, największą odkrywkę. Pozostanie ta po lewej stronie. Wygląd może trochę nie a propos, ale dramatu nie będzie. Mnie bardziej odstręczają swoiste "lamperie" zarówno w prezbiterium jak i nawie głównej. W prezbiterium szczególnie, gdzie biel "żre się" (bo "gryzie" to za mało powiedziane) z dawnym kolorem. Co do powrotu ołtarza z renowacji... Pomimo, że w kwestii wiary jestem co najmniej heretykiem i brak mi najmniejszej estymy dla stanu duchownego to za czyste intencje księdza doktora Świderskiego (notabene naszego krajana) mogę wręcz zaręczyć. Więc o powrót ołtarza nie mamy się co martwić.

Przypomnij sobie, że podobny temat (w mniejszej skali znaczeniowej i finansowej) wałkowaliśmy w kwestii renowacji przydrożnych kapliczek. Odmalowywaniu kamiennych starych pomników w różne odcienie niebieskości. Naturalność i poczucie wielowiekowości, kontra Polifarb Cieszyn (czy inny Nobiles).

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: ndz cze 17, 2012 10:08 pm
autor: p-awel
Szkoda, że tych tabliczek już nie ma.

To jest Parafia mojej śp. Mamy, oraz Babci... .Więc i moja :). To jest moja ukochana Ziemia - kiedyś miałem nadzieję tu zamieszkać... ..Niestety, nie zawsze marzenia się spełniają... .

A wracając jeszcze do owych tabliczek. Zdaje się, że obok Cieślińskich,przy Ołtarzu, zajmował miejsce brat mojego pradziadka : Piotr Bielicki-Bilicki z Łukoszyna.

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: pn gru 10, 2012 6:38 pm
autor: Thomas
Już dawno temu miałem dodać kilka zdjęć, wykonanych w sierpniu tego roku, obrazujących renowację kościoła. Na dzień dzisiejszy postęp prac jest może już większy, może będę miał okazję się o tym niedługo przekonać:
DSC_1195.jpg
DSC_1195.jpg (92.29 KiB) Przejrzano 3449 razy
DSC_1197.jpg
DSC_1197.jpg (70.53 KiB) Przejrzano 3449 razy
Ładnie to wyszło:
DSC_1198.jpg
DSC_1198.jpg (60.8 KiB) Przejrzano 3449 razy
DSC_1200.jpg
DSC_1200.jpg (51.05 KiB) Przejrzano 3449 razy

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: pn gru 10, 2012 6:51 pm
autor: Jacek&Agatka
Kiedyś na łamach Tradytora pisałam, że w tym zabytkowym kościele (klasa 0) byłam chrzczona. Mając 2 miesiące zmieniłam parafię bożewską na kurowską, ale zawsze miałam sentyment do tego kościoła. Stare deski podłogowe, specyficzne dekoracje, ciekawe ołtarze, rzeźby. Tego już nie ma. No wy wystrój lśni, ale całość traci na uroku. To już nie to samo wnętrze, urokliwe, przepełnione historią. Woelka szkoda.

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: pn gru 10, 2012 6:52 pm
autor: Thomas
Poprawka, na stronie parafii znalazłem zdjęcie zamontowanego po renowacji ołtarza głównego:
Oltarz-parafiabozewo.pl.jpg
Oltarz-parafiabozewo.pl.jpg (90.8 KiB) Przejrzano 3446 razy
Estetycznie, gustownie, wkomponował się. Dobra robota konserwatorska!

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: czw sie 15, 2013 10:10 pm
autor: Thomas
Ołtarz główny został niedawno konsekrowany przez Biskupa Płockiego. W internecie znalazłem dwa zdjęcia:
943295_pl24s04_po_sladach_arcybisk_34.jpg
943295_pl24s04_po_sladach_arcybisk_34.jpg (156.92 KiB) Przejrzano 3411 razy
339346_BoC5BCewo_oC582tarz2_34.jpg
339346_BoC5BCewo_oC582tarz2_34.jpg (84.14 KiB) Przejrzano 3411 razy

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: czw sie 22, 2013 12:28 pm
autor: Kasia1996
Obecnie chór został wysłany do renowacji :)

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: czw sie 22, 2013 6:33 pm
autor: Thomas
To bardzo ciekawe. Kasiu, możesz wykonać zdjęcia i się nimi z nami podzielić??

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: czw sie 22, 2013 8:05 pm
autor: Majsterek
(01.08.2013)

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: czw sie 22, 2013 8:29 pm
autor: Thomas
O kurcze!! :shock:
Dzięki serdeczne!!!

Re: Kościół św. Andrzeja - Bożewo (pow. sierpecki)

: sob sty 18, 2014 7:18 pm
autor: Kasia1996
Kiedy tylko chór powróci z renowacji, zrobię zdjęcia i wstawię na forum :)