Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Cerkiew unicka - Kostomłoty (pow. bialski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cerkiew unicka - Kostomłoty (pow. bialski)

Postautor: trobal » ndz sie 15, 2010 6:03 pm

Gdy jechałem do Kostomłotów i nawet gdy już w nich byłem czułem ogólny spokój. Było cicho i upalnie. Teraz gdy szukam materiałów do napisania o cerkwi dla której tam pojechałem jest zupełnie inaczej. Mam tu historię pełną walk religijnych - taki zupełnie inny świat, świat równoległy do którego nie wjeżdżają turyści.

Obrazek

W wielu miejscowościach po drodze widziałem kamienie, tablice upamiętniające dawne cmentarze unickie. Pod Kostomłotami jest czynny cmentarz unicki. Może powinienem raczej napisać neounicki? Bo i parafia już przecież nie unicka tylko neounicka. Jednak w tekstach o tym miejscu podaje się nazwę "Sanktuarium Unitów Podlasia". Więc mimo dziury w czasie jest tu ciągłość.

Parafia greckokatolicka w Kostomłotach powstała w 1631 roku. W tym samym roku rozpoczęto budowę świątyni. Ale o samej miejscowości zachowane dokumenty wspominają już w roku 1412. Wtedy należała do zakonników z Brześcia Litewskiego - oo. augustianów. W roku 1875 z urzędu wszyscy unici stali się członkami wspólnoty prawosławnej. W 1927 roku znów powstała parafia unicka. Jednocześnie istniała parafia prawosławna. Wg informacji z Wikipedii miało w okresie międzywojennym dochodzić we wsi do wielu konfliktów na tle wyznaniowym. Wojna wcale ich nie zakończyła. Większość mieszkańców wsi wysiedlono na Mazury w ramach Akcji Wisła. Na ich miejsce osiedlono repatriantów ze wschodu oraz innych migrantów. W latach 60 tylko w Kostomłotach funkcjonowała parafia neounicka. Miejsce to stało się celem wielu pielgrzymek członków wspólnoty religijnej katolików obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Przy sanktuarium powstało centrum ekumeniczne. We wsi zaś powstała cerkiew i parafia prawosławna. Działa tu też od 2003 roku monaster prawosławny. I sytuacja zdaje się nabrzmiewać... ale jakoś tego na miejscu nie czułem.

Fragment budynku mieszczącego centrum ekumeniczne

Obrazek

Cerkiew

Obrazek

Obrazek Obrazek

Kapliczka (?) obok cerkwi

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Ściana cerkwi widziana od strony kamienia z góry Tabor

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cerkiew unicka - Kostomłoty (pow. bialski)

Postautor: trobal » czw wrz 09, 2010 8:02 am

Piszesz o nowej unii. Ta objęła kilkanaście parafii. O ile stara unia (brzeska) związana jest z Ukrainą, ta nie ma z nim wiele wspólnego. Być może różnice są sztucznie wyolbrzymiane ale to nie znaczy, że ich nie ma. Sposób zawarcia unii w latach 20 miał właśnie na celu podkreślenie różnic. Faktem jest, że parafie neounickie powstały w miejscu dawnych podlaskich parafii unickich zlikwidowanych w 1875 roku. I chociaż często podkreśla się wielowiekowość unii na tych ziemiach to jednak instytucjonalnie są to dwie różne unie, ale żadna z nich nie obejmuje tylko jednej parafii.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości