Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Kościół - Czyżów Szlachecki (pow. sandomierski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Kościół - Czyżów Szlachecki (pow. sandomierski)

Postautor: trobal » czw wrz 09, 2010 6:11 am

Kościół w Czyżowie szlacheckim powstał w 1453 roku. Fundatorami byli właściciele Czyżowa Szlacheckiego - Czyżowscy. Była to budowla gotycka. Po przejściu części rodu na stronę reformacji kościół stał się zborem kalwińskim. W 1615 roku majątek odziedziczył po bezdzietnym Hieronimie Mikołaj Czyżowski. Mikołaj był katolikiem i świątynia znów stała się kościołem. Budynek z XV wieku został zniszczony podczas najazdów szwedzkich. Więc nie o nim o tu powinienem pisać... Zachowały się po nim informacje u Długosza i w Encyklopedii Powszechnej S. Oldenbrada z 1861 roku. Stał jednak w tym samym miejscu co i obecny kościół - w pobliżu zamku, który tak jak on został zniszczony podczas najazdów szwedzkich.

Nową świątynię w 1740 roku wzniósł Aleksander Czyżowski. Posiadała ona dwa dzwony z lat 1664 i 1735. Oba zostały zabrane przez okupantów niemieckich w czasie II wojny światowej. Barokową świątynię pokrywała czerwona dachówka. Po zniszczeniu dachu podczas II wojny światowej dach pokryto blachą. Więcej zmian konstrukcyjnych chyba nie wprowadzano. Ma więc Czyżów Szlachecki barokową świątynię z 1740 roku, a nie (jak czasami można przeczytać) świątynię z XV wieku.

Jak często się zdarza trudno znaleźć dobre miejsce do zrobienia zdjęcia całej bryły kościoła.

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek

Przy murze kościelnym. Znajoma postać.

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google [Bot] i 3 gości