Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Kościół św. Rocha - Kurozwęki (pow. staszowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Kościół św. Rocha - Kurozwęki (pow. staszowski)

Postautor: trobal » ndz wrz 19, 2010 9:34 pm

Kościół wzniesiono w roku 1748 z wdzięczności za pominięcie Kurozwęk w pochodzie epidemii cholery. Zaraza ta w tym okresie kilkakrotnie pustoszyła okoliczne miejscowości. W 1783 roku zanotowano, że kościół jest pozbawiony dachu i okien oraz ma zniszczone wnętrze. Przyczyny tego stanu nie są znane. Z wiadomości umieszczonych na tablicy informacyjnej można wywnioskować, że i później zdarzały się świątyni katastrofy. Na tejże tablicy zapisano także, że teren wokół kościółka był wykorzystywany jako cmentarz powstańców styczniowych pochodzących w Kurozwęk i okolicy. Dziś ten teren jest zarośnięty pokrzywami i kolczastymi jeżynami lub malinami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Turystów też tu niewielu chyba przychodzi. Otwierając bramkę wejściową pozrywałem pajęczyny. Wszyscy pędzą do pałacu i na bizony. Ok 20-30 metrów od kościółka, po drugiej stronie szosy znajduje się wcześniej przedstawiona mogiła powstańców w Kurozwękach.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość