Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy - Tomaszów Lubelski

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1198
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy - Tomaszów Lubelski

Postautor: trobal » czw wrz 30, 2010 11:03 am

Cerkiew nie jest z tych budowli najstarszych. Wybudowano ją pod koniec XIX wieku z udziałem dotacji rządowych. Reprezentuje popularny wówczas styl noworuski. W historii Tomaszowa cerkwi było więcej. Upadały w wyniku katastrof budowlanych, pożarów i wojny. Dzieje też nie najlepiej potraktowały tomaszowskich wyznawców prawosławia. Liczba parafian zmniejszyła się wyraźnie w roku 1915 w wyniku bieżeństwa. W 1947 roku Tomaszów Lubelski został objęty akcją "Wisła". W rezultacie w mieście pozostało kilkudziesięciu wiernych. Ich świątynia służyła pod nową władzą jako magazyn spółdzielni, potem magazyn zboża. Nie używana i nie pilnowana była traktowana przez wiele osób jak miejska toaleta. Dopiero w 1982 roku przystąpiono do prac mających świątyni przywrócić jej pierwotną funkcję. Do dnia dzisiejszego trwają remonty finansowane w dużej mierze przez małą wspólnotę wiernych.

Obrazek Obrazek

Obrazek

Będąc w Tomaszowie Lubelskim trudno jest tą świątynię przeoczyć. Widoczna jest także z terenu cmentarza żydowskiego.

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości