Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: Thomas » pt paź 15, 2010 8:23 pm

Usystematyzowanie stanu obecnego tej świątyni sprawia mi wiele kłopotu. Literatura milczy, strona diecezji również. Nie mam patrona kościoła, ani parafii do jakiej należy (wnioskuję, że jest to świątynia filialna), bowiem miejscowość Karwosieki Cholewice należy częściowo do parafii Sikórz, a częściowo do parafii Bożewo. Niestety nie spotkałem mieszkańców, może ktoś z forumowiczów coś na ten temat ustali.

Kościół salowy, na planie prostokąta z niewyodrębnionym, prosto zamkniętym prezbiterium, budowany z cegły, przekryty dwuspadowym dachem krytym blachą. Na kalenicy, od północy ośmioboczna ażurowa wieża z sygnaturą.
Kościół wybudowany dla ewangelickiego kantoratu w 1937 roku, należącego do parafii w Płocku. Tuż obok kościoła, jeszcze po jego budowie, funkcjonował drewniany budynek dawnego kantoratu. Kilkanaście metrów na wschód, na wzgórzu ulokowano cmentarz, który do dziś zachował się jednak w katastrofalnym stanie.
DSC_7677.JPG
DSC_7677.JPG (168.98 KiB) Przejrzano 6257 razy
WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Zdjęcia:
ARCHIWALNE:
Zdjęcia:
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » czw kwie 21, 2011 8:12 pm

W dniu dzisiejszym razem z Marysią odwiedziliśmy tą kaplicę. Kaplica należy do parafii Sikórz i co niedziela odbywają się w niej msze. Mieliśmy szczęście, bo akurat kościół był sprzątany przez dwie przesympatyczne panie, które zgodziły się na zrobienie kilku fotek.
Ps. Proponuję aby ten temat przenieść do tego działu-> viewforum.php?f=96
Załączniki
DSCF1277.jpg
DSCF1277.jpg (89.46 KiB) Przejrzano 6234 razy
DSCF1280.jpg
DSCF1280.jpg (97.95 KiB) Przejrzano 6234 razy
DSCF1282.jpg
DSCF1282.jpg (89.63 KiB) Przejrzano 6234 razy
DSCF1296.jpg
DSCF1296.jpg (98.6 KiB) Przejrzano 6234 razy
DSCF1298.jpg
DSCF1298.jpg (82.47 KiB) Przejrzano 6234 razy
DSCF1300.jpg
DSCF1300.jpg (98.03 KiB) Przejrzano 6234 razy
DSCF1274.jpg
DSCF1274.jpg (85.19 KiB) Przejrzano 6234 razy
DSCF1276.jpg
DSCF1276.jpg (116.92 KiB) Przejrzano 6234 razy
DSCF1278.jpg
DSCF1278.jpg (94.32 KiB) Przejrzano 6234 razy
DSCF1279.jpg
DSCF1279.jpg (91.79 KiB) Przejrzano 6234 razy
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: Thomas » czw kwie 21, 2011 8:28 pm

Piękny!

Zazdroszczę Ci możliwości zwiedzenia tego obiektu. Masz może zdjęcie bliższe tego obrazu, który wisi nad ołtarzem, oraz na postacie /zapewne?/ świętych naokoło niego?

Co do "PS" - Ten temat już tam był, ale został przeniesiony. :)
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » czw kwie 21, 2011 8:33 pm

Jak sobie szanowny kolega Tomek życzy :)
Załączniki
DSCF1272a.jpg
DSCF1272a.jpg (132.95 KiB) Przejrzano 6229 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » pn maja 02, 2011 2:48 pm

Witajcie!
Trafiłem tutaj dzięki świetnej wyrypie Majsterka viewtopic.php?f=39&t=3639&p=15337#p15337 - piękne zdjęcia. Zainspirowany pytaniem Thomasa i odpowiedzią UBOOT-a idąc dalej niczym sceptyczny Tomasz, chcąc dotrzeć do płótna obrazu zacząłem rozjaśniać cienie swojej wątpliwości. Oczywiście poza ramami obrazu, to "pisarze" - ikony czterech ewangelistów, których imiona czytelne są po powiększeniu obrazu - Łukasz - Marek - Jan - Mateusz. Obraz, to moment Zmartwychwstania Chrystusa. Przykro mi, dalej niestety moje dyletanctwo jest bardziej mroczne niż efekt rozjaśnienia.
Na ścianie głównej prezbiterium ustawiono dwa surowe ceglane pylony, z tynkowaną wnęką stanowiącą tło wspomnianego obrazu. Górą pylony spina równoramienny krzyż grecki, bez figury ukrzyżowanego. Wnętrza pól ramion krzyża wypełniają promienie glorii (w moim odczuciu zbyt bogato zdobione), dla której tło stanowi krąg pierwotnie złoconego brązem tynku. Surowość naturalnej cegły dobrze współgra z "ikonami" ewangelistów. W sumie ściana stanowiąca tło Stołu Pańskiego, z powtarzającą się tu przemianą Euharystii, pozwala na pełne w Niej uczestnictwo.
ScreenShot209 UBOT Nowe Karwosieki.jpg
ScreenShot209 UBOT Nowe Karwosieki.jpg (51.78 KiB) Przejrzano 6216 razy
ScreenShot210 Nowe Karwosieki UBOOT.jpg
ScreenShot210 Nowe Karwosieki UBOOT.jpg (37.02 KiB) Przejrzano 6216 razy
ScreenShot211 Nowe Karwosieki UBOOT.jpg
ScreenShot211 Nowe Karwosieki UBOOT.jpg (16.69 KiB) Przejrzano 6216 razy

Nieostatni
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: Thomas » pn maja 02, 2011 4:57 pm

Nieostatni pisze:Obraz, to moment Zmartwychwstania Chrystusa.
Czyżby?
Mi osobiście przypomina to Wniebowzięcie Marii, ale... :extra_saywha:
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » pn maja 02, 2011 6:44 pm

Powiem Ci, możesz być bliski prawdy. Teraz dostrzegłem maryjny kolor szaty. Nie neguję. Oktawa Wielkiej Nocy wciąż powtarza tą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Może stąd moja sugestia? Jeśli choć odrobinę moje rozjaśnienia barw ciemnego obrazu, pozwoliły Ci postawić taką diagnozę, swoją pracę traktuję dla chwały Bożej.
Nieostatni
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: Nieostatni » czw maja 05, 2011 10:15 pm

Witaj - czemu zamilkłeś Tomaszu?
Ciekawie zaaranżowałeś zdjęcie krzyża DSC 7687. JPG. Myślę, iż obraz jest zapisany w sposób przypadkowy, jednak analiza karze mi za sprawą oświetlenia powrócić do wnętrza kościoła i umieszczonego tam równoramiennego krzyża greckiego. Jednocześnie ten łaciński symbol, pokazujesz jako podporę, słup symbol, maszt, bazę zawieszonych tam przewodów łączności, w obu kierunkach: - nadawanie i odbiór. Zwróć uwagę, przewody umieściłeś na ramieniu "UFAM" - chyba to dobry znak! Ten maszt - krzyż - znak czasu - gnomon, pokazuje spłachetek ziemi uprawionej, kiedyś zwykło się mówić "po włóce", chyba posianej, zbronowanej, mającej wydać plon obfity. Niebo pogodne, bądźmy dobrej myśli. Pozdrawiam
Nieostatni
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1510
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: Thomas » sob mar 17, 2012 3:12 pm

Dorwałem się do Katalogu zabytków sztuki, okazuje się, że nadmieniono dwa słowa o Karwosiekach.

Podane mamy wezwanie świątyni - Wniebowzięcia NMP (potwierdzałby to obraz w ołtarzu głównym).
Autorki katalogu podają, że kościół wystawiono w 1939 dla parafii w Sikorzu, jako świątyni filialnej, co w świetle materiałów ewangelickich - mija się z prawdą.

Podają natomiast, że tabernakulum (widoczne na zdjęciach UBOOTa, z chóru, po prawej stronie od zdezelowanej fisharmonii), pochodzi z XIX wieku, a ławki w kościele (wydaje mi się, że to właśnie te z UBOOTowych zdjęć), pochodzą z 2. poł. XIX wieku i przeniesiono je z kościoła w Białej.
Awatar użytkownika
p-awel
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 12:14 am

Re: Kościół filialny - Nowe Karwosieki (pow. płocki)

Postautor: p-awel » ndz cze 17, 2012 9:54 pm

Tak. To była świątynia ewangelicka.
Z opowiadań mojej zmarłej Babci wiem ( a gospodarstwo rolne moich pradziadków graniczyło z polami wówczas tu mieszkających Niemców), że na poświęcenie tej świątyni, imiennie byli zaproszeni wszyscy polscy sąsiedzi.

We wrześniu 1939 roku, niemieccy sąsiedzi schodzili się na miedze i prowadzili rozmowy z Polakami Pocieszali słowami:" Nie martwcie się.Polska wygra wojnę z Hitlerem, bo to jest diabeł. On walczy z Bogiem ". I aby było " śmiesznie ", zaraz po wkroczeniu wojsk niemieckich, zbór został zabrany i zamieniony na magazyn ( o ile pamiętam, przechowywano tu paliwo, smary [?] ).

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości