Strona 1 z 1

Kościół św. Wawrzyńca - Czermno (pow. płocki)

: ndz lis 28, 2010 2:17 pm
autor: bobola
Kościół parafialny pw. św. Wawrzyńca rozpoczęto budować w 1939 r. a zakończono w 1952 r. Wówczas rozebrano stary drewniany kościół zbudowany ok. 1666 r. stojący po drugiej stronie ulicy. Obecnie jest w tym miejscu skwerek z figurą NMP, ciekawąstką jest cokół w kształcie stosu worków ze zbożem, być może jest to nawiązanie do rolniczego charakteru parafii.
Nowy murowany kościół miał wadliwą kostrukcję stropu, dlatego w 1962 został on podparty drewnianymi filarami. Przed rokiem, gdy po kościele oprowadzał mnie kościelny, tych filarów już nie było, natomiast oprowadzający z dumą pokazywał nowe wyposażenie kościoła, natomiast o zabytkach nie miał wiele do powidzenia, gdy zachwyciłem się wiszącym w kącie nad wejściem na dzwonnicę, jedynym nieodnowionym obrazem Matki Boskiej, dowiedziałem się, że pochodzi on ze starego kościoła. Modernistyczny obraz jest sygnowany ale nieczytelnie, moim zdaniem pochodzi z lat 20 ub. wieku. Zabytkowy ponoć z XVIII w. jest obraz Madonny w ołtarzu głównym.

Re: Kościół św. Wawrzyńca - Czermno (pow. płocki)

: pn lis 29, 2010 12:54 am
autor: Nieostatni
Witaj!
Interesująca fasada kościoła, ze schodkowym szczytem, podkreślonym bonowaniem, ciekawie komponującym się z przestrzenną układanką ażurowych prostopadłościanów na szczycie dzwonnicy. Dwa powtarzające się portale wejść - kościół i dzwonnica. Oszczędne w formie i proste w swym wyrazie rozwiązanie. Na elewacjach bocznych widać ślady niedawnej wymiany wysokich ram okien, a w nich prześwity witraży. Mam nadzieję, iż pomyślano o izolacji fundamentów. Słaba izolacja pozioma pozwoliła na migracje wilgoci. Tak, obraz o którym wspominasz jest szalenie interesujący i pochodzi najwyraźniej z okresu na który wskazujesz. Zwraca uwagę wyraz oczu i gest rąk. Czy nie jest to św. Magdalena, która ujrzała pierwsza pusty grób Chrystusa? W wyrazie spojrzenia i geście rąk widoczne jest zaskoczenie i pewna bezradność. Tak sobie myślę - pusty krzyż w tle i światłość z niego bijąca, to scena po Zmartwychwstaniu. Nie masz przypadkiem zbliżenia obrazu w ołtarzu głównym? Bardzo interesująco wyglądają twarze Matki i jej Syna, wyglądające z pod złocistych "blach" sukienek i koron. Wydają się być ciekawie oddane. Ładna figura Matki Bożej ustawiona na symbolicznym i wymownym, jak piszesz cokole. Może to Wspomożycielka urodzaju i dobrych plonów? A może Siewna, opiekunka ziaren rzuconych w rolę jako oziminy. Ale, wielebny pleban odrobinę zawstydzony, ułożonymi na kształt cokołu, wypełnione owocami pracy ludzkiej, symboliczne worki - przysłonił ażurowym parawanem. Ładne miejsce kultu z ławeczkami dla parafian, zintegrowanych w wierze i tradycji swych Ojców.
Nieostatni

Re: Kościół św. Wawrzyńca - Czermno (pow. płocki)

: pn lis 29, 2010 3:42 pm
autor: bobola
Dziękuję za wnikliwy komentarz, jednak nie ze wszystkim się zgadzam, ten obraz, który nam się podoba nie przedstawia św. Magdaleny ale Matkę Bożą Adorującą. Na poparcie swojej tezy dołączam skan obrazu, zwanego też Madonną Sobieskiego lub Wrocławską, obecnie w bocznym ołtarzu archikatedry wrocławskiej. Układ dłoni i welonu są na obu obrazach bardzo podobne.
Oczywiście przypadkiem mam zbliżenie obrazu z ołtarza, także go dołączam razem z pozdrowieniami.

Re: Kościół św. Wawrzyńca - Czermno (pow. płocki)

: pn lis 29, 2010 9:45 pm
autor: Nieostatni
Dziękuję za nowe załączniki. Pozwoliłem sobie zrobić skany z obu obrazów i powiększyć. Obraz z ołtarza głównego jest ciekawy, jednak twarze Matki i Dzieciątka są pozbawione wyrazu i ekspresji - wina w rozmyciu szczegółów w powiększeniu i rozjaśnieniu. Drugi, pełnia wyrazu, ekspresja zapisana na płótnie, szarpiąca doznaniami przypadkowego widza, dotykająca najgłębszych zakamarków duszy w kontakcie rozmodlonych oczu. Sprawia to kunszt i pędzel autora - artysty. Pełen szacunku, pozostaje przy swoim pierwotnym określeniu postaci. W Tych oczach, ja widzę zdumienie, zaskoczenie. W geście rąk zakłopotanie i bezradność. Oczarowany jestem tym obrazem. Pozwalam sobie załączyć skany obrazów, szukałem sygnatury. Pozdrawiam
Nieostatni
ScreenShot123.jpg
ScreenShot123.jpg (54.51 KiB) Przejrzano 1016 razy
ScreenShot124.jpg
ScreenShot124.jpg (55.59 KiB) Przejrzano 1016 razy

Re: Kościół św. Wawrzyńca - Czermno (pow. płocki)

: wt lis 30, 2010 11:18 am
autor: bobola
Obraz jest sygnowany w lewym dolnym rogu. Różnie próbowałem uzdatniać fotkę ale jedynie co udało się odczytać to ...19... w dolnym wierszu.

Re: Kościół św. Wawrzyńca - Czermno (pow. płocki)

: pn gru 29, 2014 3:08 pm
autor: zbyszekg9
Poniższe fotografie prezentują nową elewację kościoła oraz rzeźbę Jana Pawła II ustawioną przed świątynią.