Strona 1 z 1

Drewniany kościół - Plecka Dąbrowa (pow. kutnowski)

: pn maja 04, 2009 12:34 pm
autor: tete
Drewniany kościół pw. św. Barbary i Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Pleckiej Dąbrowie (gmina Bedlno, powiat kutnowski) powstał w 1778 r. z fundacji Józefa Głębokciego.
Ta jednonawowa budowla konstrukcji zrębowej została wzniesiona z drewna modrzewiowego, a konstrukcję wzmocniono lisicami i oszalowano. Od strony północnej do świątyni dobudowano murowaną zakrystię, a od zachodu - do nawy - drewnianą kruchtę. Dach nawy wieńczy ośmioboczna sygnaturka nakryta niewielkim cebulastym hełmem. We wnętrzu świątyni dominuje wyposażenie barokowe i późnobarokowe, jednak najstarszym zabytkiem jest drewniana gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem w ołtarzu głównym pochodzaca prawdopodobnie z końca XIV stulecia.
Przed wejściem do świątyni stoi XVIII - wieczna drewniana czworoboczna dzwonnica konstrukcji słupowej, wzniesiona na podmurówce z kamienia i nakryta dachem namiotowym.
Źródło: Portal Turystyczno-Krajoznawczy Województwa Łódzkiego, autor: Piotr Sölle
Zdjęcia:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pI_943Yf5V0[/youtube]

Dla fanów "celebrytów" dodam tylko iż w tym kościele ślub brał Cezary Pazura oraz wyłożył pewną sumkę na jego renowacje

Re: Drewniany kościół w Pleckiej Dąbrowie

: pn maja 04, 2009 1:40 pm
autor: tete
kazet-kz pisze: Te lisice to traktuje jako czeski błąd, ale muszę przyznać, że i tak konstrukcja drewniano-liściasta jest dla mnie poniekąd interesująca.
Sęk w tym że w wikipedii istnieje nieopisane jeszcze hasło "lisica (architektura)". Szczegółowo już nic konkretnego nie dało mi się znaleźć. Trzeba by spytać jakiegoś architekta.

Re: Drewniany kościół w Pleckiej Dąbrowie

: pn maja 04, 2009 3:18 pm
autor: trobal
Wikipedia pisze:(...)
Belki stropowe lub krokwie opierają się na najwyższej belce ściany wieńcowej. Ściany wewnętrzne łączy się z zewnętrznymi na półteowy zamek w jaskółczy ogon. W przypadku stosowania belek o małej szerokości długie ściany mają tendencję do wypaczania się. Aby temu zapobiec stosuje się co 3-4 m (najczęściej w połowie rozpiętości ściany) pionowe, obustronne kleszcze, tzw. lisice, ściągnięte ze sobą śrubami.
To z hasła "Konstrukcja wieńcowa" ale pewnie o tych lisicach.

[+]
Hełmy cebulaste, które dziś są rzadkością, nie były nią w polskim baroku. Tradycja wschodnia budownictwa cerkiewnego nadal z takich hełmów korzysta. Tylko daczego skojarzenie od razu z Mauretanią? Jak dla mnie szukanie tradycji mauretańskiej to na zachodzie. Do wschodu stąd jest bliżej.

Re: Drewniany kościół w Pleckiej Dąbrowie

: pn maja 04, 2009 6:27 pm
autor: trobal
Kaplica w Zbiersku ma kopułę w centrum otoczonym wieżyczkami naśladującymi minarety. Nie wiem jak wcześniej wyglądała kopuła, bo podobno przebudowywano dach. Nie ma natomiast w żadnej z definicji tego stylu wzmianki o kopułach. Mi jednoznacznie cebulki kojarzą się z cerkwiami czyli ze wschodem Europy. No i bardzo ładnie wyglądają.
Kościół jest tak ładny, że proboszcz, który podjął się remontu trafił do spisu znanych osobistości w Polsce, a ten remont jest podawany jako jego największe osiągnięcie. Oczywiście i Pazura figuruje jako jeden z ważniejszych darczyńców. Muszę się wstrzelić w te okolice. A i Zbiersk mnie zaintrygował swoim drewnianym kościołem (tak przy okazji).