Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Kościół św. Krzyża (nieistniejący) - Dobrzyń n/Wisłą (pow. lipnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1498
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół św. Krzyża (nieistniejący) - Dobrzyń n/Wisłą (pow. lipnowski)

Postautor: zbyszekg9 » czw sie 20, 2015 11:22 am

Po tym kościele pozostał jedynie fragment muru. Nieznana jest data jego pierwotnej budowy, natomiast wiadomo, że w roku 1656 został spalony. Odbudowany pełnił funkcję głównego kościoła parafialnego w mieście, stąd określany był jako kościół farny. Był to kościół murowany, znacznych rozmiarów, zbudowany prawdopodobnie w stylu gotyckim. Posiadał murowaną kaplicę Matki Boskiej Szkaplerznej oraz murowaną zakrystię.
Na środku kościoła stal duży krzyż. W kościele znajdowało się sześć ołtarzy wykonanych z drewna. Ołtarz główny posiadał murowaną mensę. W ołtarzu tym znajdował się obraz św, Szczepana, a nad nim mniejszy o nieznanej tematyce. W prezbiterium po lewej stronie ołtarza głównego znajdował się ołtarz boczny Matki Bożej Częstochowskiej, po prawej ołtarz św. Antoniego. Pozostałe ołtarze - św. Michała Archanioła, Siedmiu Boleści Matki Bożej i św. Barbary - stały w nawie głównej kościoła. Tu też znajdowały się dwa konfesjonały, ambona i chrzcielnica. Kościół posiadał sześciogłosowe organy.
Przy kościele stała murowana dzwonnica wyższa od kościoła, a w niej dwa duże dzwony i sygnaturka. Wokół kościoła znajdowało się miejsce pochówku. 15 kwietnia 1767 roku podczas pożaru miasta kościół spłonął ponownie i nigdy już nie został odbudowany. W 1805 roku jego ruiny zostały sprzedane, jako materiał budowlany, z którego powstał dwór w Leniach Wielkich.
Załączniki
385. Dobrzyń nad Wisłą. Fragment muru kościołafarnego.JPG
385. Dobrzyń nad Wisłą. Fragment muru kościołafarnego.JPG (156.33 KiB) Przejrzano 451 razy
386. Dobrzyń nad Wisłą. Fragment muru kościołafarnego.JPG
386. Dobrzyń nad Wisłą. Fragment muru kościołafarnego.JPG (142.94 KiB) Przejrzano 451 razy
387. Dobrzyń nad Wisłą. Fragment muru kościołafarnego (tabl. inf.).JPG
387. Dobrzyń nad Wisłą. Fragment muru kościołafarnego (tabl. inf.).JPG (136.14 KiB) Przejrzano 451 razy

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość