Kościół św. Krzyża (nieistniejący) - Dobrzyń n/Wisłą (pow. lipnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół św. Krzyża (nieistniejący) - Dobrzyń n/Wisłą (pow. lipnowski)

Postautor: zbyszekg9 » czw sie 20, 2015 11:22 am

Po tym kościele pozostał jedynie fragment muru. Nieznana jest data jego pierwotnej budowy, natomiast wiadomo, że w roku 1656 został spalony. Odbudowany pełnił funkcję głównego kościoła parafialnego w mieście, stąd określany był jako kościół farny. Był to kościół murowany, znacznych rozmiarów, zbudowany prawdopodobnie w stylu gotyckim. Posiadał murowaną kaplicę Matki Boskiej Szkaplerznej oraz murowaną zakrystię.
Na środku kościoła stal duży krzyż. W kościele znajdowało się sześć ołtarzy wykonanych z drewna. Ołtarz główny posiadał murowaną mensę. W ołtarzu tym znajdował się obraz św, Szczepana, a nad nim mniejszy o nieznanej tematyce. W prezbiterium po lewej stronie ołtarza głównego znajdował się ołtarz boczny Matki Bożej Częstochowskiej, po prawej ołtarz św. Antoniego. Pozostałe ołtarze - św. Michała Archanioła, Siedmiu Boleści Matki Bożej i św. Barbary - stały w nawie głównej kościoła. Tu też znajdowały się dwa konfesjonały, ambona i chrzcielnica. Kościół posiadał sześciogłosowe organy.
Przy kościele stała murowana dzwonnica wyższa od kościoła, a w niej dwa duże dzwony i sygnaturka. Wokół kościoła znajdowało się miejsce pochówku. 15 kwietnia 1767 roku podczas pożaru miasta kościół spłonął ponownie i nigdy już nie został odbudowany. W 1805 roku jego ruiny zostały sprzedane, jako materiał budowlany, z którego powstał dwór w Leniach Wielkich.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość