Kościół pw. św. Wawrzyńca - Rogotwórsk (pow. płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół pw. św. Wawrzyńca - Rogotwórsk (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » pn paź 26, 2015 10:55 am

Parafia – od początku pod wezwaniem św. Wawrzyńca – jest wzmiankowania już w 1335 roku. Nieznana jest data budowy pierwszego kościoła. W 1516 roku był wystawiony drewniany kościół w miejscu wcześniejszego, który spłonął. Niestety ten także się spalił i w 1739 roku wyświęcony został następny, wystawiony staraniem kanonika płockiego, Pawła Rościszewskiego. Kolejny był budowany pod kierunkiem znanego kaznodziei i cenionego kapłana, księdza Leona Radwańskiego. Został on wyświęcony w 1860 roku i – po zaledwie pięćdziesięciu pięciu latach funkcjonowania – zniszczony podczas I wojny światowej w 1915 roku. Z ocalałych bali i desek parafianie zbudowali prowizoryczną kaplicę, która służyła do 1938 roku, kiedy to konsekrowany został obecny, budowany od 1935 roku, murowany kościół.
Obecna świątynia pw. św. Wawrzyńca powstała w latach 1935-1938. W roku 1938 konsekracji kościoła dokonał biskup Leon Wetmański.
Niestety nie dane było mi wejść do jego wnętrza, więc nie zobaczyłem m.in. feretronów barokowych z XVIII wieku oraz tablicy inwokacyjnej z napisem proszącym o obronę przed zarazą, z datą 1848 r.
Uwagę zwraca cmentarz przykościelny. Przy alei doprowadzającej do plebanii (dawny teren cmentarza kościelnego) znajdują się nagrobki: Józefy ze Strzeszewskich Kwasieborskiej (zm. 1863 r.) z piaskowca z figurką N.P. Marii Niepokalanie Poczętej, Juliana Faustyna Walentego Ujazdowskiego (zm. 1877 r.) żeliwny w formie krzyża na płycie z piaskowca oraz Franciszki z Kwasieborskich Ujazdowskich (zm. 1882 r.) żeliwny w formie zwężającego się słupa, ozdobionego motywami pochodni, muszlami, aniołów i listkami, w zwieńczeniu figura N.P. Marii Niepokalanie Poczętej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości