Kościół Opieki Matki Boskiej - Osięciny (pow. radziejowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół Opieki Matki Boskiej - Osięciny (pow. radziejowski)

Postautor: zbyszekg9 » pt lis 27, 2015 9:02 pm

Kościół Opieki Matki Boskiej w Osięcinach to świątynia rzymskokatolicka, której fundatorami byli Józef i Karolina hr. Skarbek oraz Józef Gzowski. Budowę w 1845 r. rozpoczął ks. Ludwik Bromierski, który aż do końca budowy, czyli 1855 r. był zarządcą kościoła. Budowę kościoła nadzorował Henryk Marconi, jeden z najwybitniejszych architektów działających w Polsce w pierwszej połowie XIX w. Świątynia wybudowana została w stylu neogotyckim. Jest orientowana, murowana z cegły na cokole kamiennym. W kościele znajduje się kaplica św. Józefa, w której to na ołtarzu 24 maja 2001 r. spoczęły urny z relikwiami błogosławionych męczenników ks. Wincentego Matuszewskiego i ks. Józefa Kurzawy. Ponadto w kaplicy wisi kopia obrazu Świętej Rodziny z Kalisza oraz podobizny osięcińskich męczenników. Pod kaplicą spoczywają Józef i Karolina hr. Skarbek. W kaplicy zaś znajdują się ich epitafia. Corocznie ustawiane w tym miejscu usytuowany jest Grób Pański.
Na wschodniej ścianie zewnętrznej kościoła umieszczono okolicznościową tablicę poświęconą księżom-męczennikom. Obok kościoła stoi plebania murowana z 1880 r., warto również zwrócić uwagę na ogrodzenie murowane z końca XIX w., murowaną kaplicę z końca XIX w. oraz okazy starodrzewu.
Kilka zdań na temat procesu ekshumacji oraz relikwii księży Wincentego Matuszewskiego i Józefa Kurzawy: ekshumacji i rekognicji relikwii Błogosławionych już wówczas (Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł do chwały ołtarzy 108 męczenników z okresu II wojny światowej 13 czerwca 1999 roku, wśród nich znajdowali się osięcińscy księża) kapłanów-męczenników dokonano 31 marca 2001 r. Cmentarz został oczywiście należycie przygotowany i zabezpieczony, a porządku i powagi strzegli umundurowani strażacy z OSP w Osięcinach. Delikatnie zdejmowane warstwy piasku z grobu najpierw odsłoniły wielokrotnie zwiniętą sutannę. Zapewne była to sutanna ks. Wincentego Matuszewskiego, ponieważ znaleziono przy niej fioletową spinkę od koloratki, należną kanonikowi. Po odsłonięciu następnych warstw piasku ukazały się najpierw drobne kostki, a potem dwa dobrze zachowane szkielety. Wszystkie elementy szkieletów zostały dokładnie opisane przez biegłych i złożone w oddzielnych, specjalnie przygotowanych pojemnikach. Po dokonaniu ekshumacji relikwie Księży Męczenników przewieziono na salę oględzin, gdzie zostały poddane szczegółowemu rozpoznaniu i opisaniu.
Sesja rekognicji zakończyła się umieszczeniem relikwii Błogosławionych Męczenników w specjalnie przygotowanych urnach, zapieczętowaniem ich pieczęcią biskupią i podpisaniem protokółu. Uroczyste przeniesienie do świątyni wyznaczono na 24 maja 2001 r. w 61. rocznicę męczeńskiej śmierci Błogosławionych. Tego dnia urny z relikwiami zostały umieszczone przy pomniku Błogosławionych Męczenników. Biskup Bronisław Dembowski w asyście księży okadził urny i wraz z towarzyszącymi mu księżmi złożył hołd relikwiom Błogosławionych Męczenników. Rozpoczęła się procesja z relikwiami, utworzonym przez strażaków szpalerem, do kościoła. Jedną z urn nieśli radni gminy, a drugą strażacy. Przez kościół urny nieśli księża uczestniczący w uroczystości i ustawili je przy ołtarzu. W czasie mszy św. koncelebrowanej przez ks. biskupa Bronisława Dembowskiego, po komunii św., diakoni przenieśli urny z relikwiami do bocznej kaplicy, gdzie zostały umieszczone w ołtarzu i zakryte ozdobną mosiężną tablicą. Tablicę wykonał artysta plastyk z Krakowa Jan Funk. Przedstawia ona: po lewej stronie wizerunek z podpisem BŁ. KS. WINCENTY MATUSZEWSKI a po prawej BŁ. KS JÓZEF KURZAWA. W środku znajdują się drzwiczki do Relikwiarza z napisem: u góry - RELIKWIE BŁOGOSŁAWIONYCH MĘCZENNIKÓW ZA EUCHARYSTIĘ I JEDNOŚĆ KAPŁAŃSKĄ, u dołu - ZAMORDOWANI 24 V 1940, BEATYFIKOWANI 13 VI 1999 PRZEZ JANA PAWŁA II.

Za: http://osieciny.pl/?id=120
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości