Kościół w Rokitnie (gm. Błonie, woj. mazowieckie)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
konwalia
Posty: 150
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Kościół w Rokitnie (gm. Błonie, woj. mazowieckie)

Postautor: konwalia » pn lip 18, 2016 12:57 pm

Na początek niech będzie to zdjęcie wykonane w miniony weekend.
Czy coś szanowny Czytelnik zauważa?
Załączniki
R1.JPG
R1.JPG (349.63 KiB) Przejrzano 3355 razy
Chociaż nie skończysz ciągle rób,
Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas,
Czas wszystko skończy, bo – ma czas.


K. Brodziński (1791-1835)
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Kościół w Rokitnie (gm. Błonie, woj. mazowieckie)

Postautor: Nieostatni » pn lip 18, 2016 2:01 pm

Zabiłaś „szanownemu oglądaczowi” potężnego klina!
Przed laty w ołtarzu głównym był obraz Matki Bożej Rokitniańskiej, przykryty złoconą blachą. Na Twoim zdjęciu rozszyfrowuję obraz św. Maksymiliana Marii Kolbego, kanonizowanego przez św. Jana Pawła II w dniu 10 października 1982r. Nie byłem po tym wydarzeniu w Rokitnie i jestem zaskoczony tą zmianą. A może jest to zastawa zakrywająca obraz główny wcześniej wspomnianą Matkę Bożą Rokitniańską patronkę jednego z najstarszych sanktuariów i parafii Mazowsza, słynący cudownymi zdarzeniami, którego początki datowane są na XIIIw.?
Czyżby tego szczegółu dotyczyło Twoje pytanie?
Nieostatni
Awatar użytkownika
konwalia
Posty: 150
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Re: Kościół w Rokitnie (gm. Błonie, woj. mazowieckie)

Postautor: konwalia » pn lip 18, 2016 2:07 pm

Tak, brak obrazu. Wstawiono tymczasowy zamiennik. Słynący łaskami obraz Najświętszej Maryi Panny oddano do renowacji. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie to, co znaleziono za obrazem. Obszarne notatki proboszcza sprzed dokładnie 100 lat.Ks. Wł. Sędziakowski pozostawił swoisty przekaz historyczny, skierowany do przyszłych pokoleń. Mnie najbardziej urzekł ekspresyjny język księdza oraz skrótowa, aczkolwiek maksymalnie treściwa charakterystyka miejscowych dziedziców. Poniżej przytaczam wybrane fragmenty (cały tekst dostępny w Przeglądzie Pruszkowskim z 2015r.):
" Już 3-ci rok trwa ta straszna wojna europejska, a końca nie widać! Straszny ucisk i głód! Czy zdołamy przeżyć ten 3-ci rok? Brak wszystkiego! Drożyzna niesłychana! Co dawniej, kto kupił za rubla, za to trzeba płacić dziesięć? I w takich czasach przyszło mi budować drewniany kościólek! (...) Powróciłem zbiedzony i schorowany do Rokitna dopiero w listopadzie- znalazłem zburzone wszystko- wszystko zrabowane!O! Boże!
Obraz cudowny ocalał.Ani jedna kula go nie drasnęła!"

Pod tym adresem dostępna fotografia obrazu jak i podobizna autora tych słów: http://www.sanktuariumrokitno.pl/historia-dawna.html

Ks. Wł. Sędziakowski wymienił także pokrótce 12 dworów wraz z nazwiskami ich właścicieli przynależnych do parafii. To moim zdaniem najciekawsze opisy:
"3-ci Radzików, włas. Eug. Dobrosiewicz(...) marna osobistość. Porzucił żonę, przyjął luteranizm, ożenił się, oderwał Radzików od parafii.(...)
6-ty Gołaszew, włas. Zieleniewski - katolik niejasny, ani w kościele, ani u proboszcza nie był, a katolik.
7-my Błachowa z Wolicą, włas: Adolf Janasz, z żyda zaciekły protestant(...)
9-ty Moszna. włas. Witold Nasierowski, katolik obojętny.
12 Czubin, właś: księżna Czartoryska- jeszcze nie widziałem."
I najlepsza moim zdaniem pointa: " Za dużo tych dworów i za mało włościan!"

Epitafia dawnych właścicieli ziemskich umieszczone zostały przy drzwach wejściowych do kościoła.
Załączniki
Ep2.JPG
Ep2.JPG (382.99 KiB) Przejrzano 3346 razy
Epi.JPG
Epi.JPG (360.56 KiB) Przejrzano 3344 razy
Chociaż nie skończysz ciągle rób,
Ciebie, nie dzieło, weźmie grób,
A choć na ziemi krótko nas,
Czas wszystko skończy, bo – ma czas.


K. Brodziński (1791-1835)

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość