Kościół pod wezwaniem św. Tomasza Apostoła - Grodno (pow. kutnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1490
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół pod wezwaniem św. Tomasza Apostoła - Grodno (pow. kutnowski)

Postautor: zbyszekg9 » śr lis 16, 2016 6:17 pm

W Grodnie stoi drewniany kościół, wzniesiony w 1681 roku z fundacji Stanisława Różyckiego stolnika łęczyckiego w 1681 r. Kościół jest trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Bazylikowy z niewielkim transeptem o ramionach zamkniętych prostokątnie. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczonym hełmem baniastym z latarnią. Nawy boczne, kryte dachami pulpitowymi.
Wystrój wnętrza barokowy. Ołtarz główny i dwa boczne są bogato zdobione. Główny ołtarz w kościele to ołtarz Trójcy Świętej. Po jego prawej stronie znajduje się ołtarz św. Antoniego, a po lewej - ołtarz Matki Boskiej Śnieżnej. Wszystkie te ołtarze pochodzą z XVII wieku. Poza tym z tego okresu pochodzą także rzeźby barokowe: św. Sabiny, św. Bartłomieja i św. Rocha. Na uwagę zasługuje również gotycki kielich mszalny z 1453 roku oraz lichtarze z XVII wieku. Chór muzyczny, drewniany wsparty na słupach z organami z XVIII w. Nawy boczne oddzielone do głównej arkadami. Ambona, pacyfikał i chrzcielnica z XVIII w. Barokowe rzeźby i żyrandole z XVIII w.
Obok kościoła stoi dzwonnica wybudowana w 1. poł. XIX wieku, zbudowana na planie kwadratu, kryta gontowym dachem namiotowym, odbudowana pod koniec XIX wieku.
Za: http://www.polskaatrakcyjna.pl/atrakcja ... la?page=12
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość