Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Krośniewice (pow. kutnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1490
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - Krośniewice (pow. kutnowski)

Postautor: zbyszekg9 » pn lis 28, 2016 3:01 pm

Parafia w Krośniewicach została erygowana w 1385 roku. Pierwszy drewniany kościół powstał w 1453 roku. Spłonął w XVII wieku. Drugi, również drewniany kościół wybudowano w 1692 r. Obecna świątynia wybudowana w stylu neogotyckim została wzniesiona w latach 1866-1872 z fundacji Rembielińskich oraz dzięki parafianom. Była konsekrowana 6 października 1878 roku przez biskupa kujawsko-kaliskiego Wincentego Teofila Popiela. Należy do diecezji łowickiej.
Kościół został wybudowany na planie krzyża łacińskiego jako budowla składająca się z jednej nawy. Przy prezbiterium są umieszczone dwie piętrowe zakrystie. Na elewacji frontowej znajduje się wysoka wieża z zegarem umieszczonym w profilowanym obramieniu. W kruchcie kościoła wiele płyt epitafijnych.
Od 1882 r. budowano dzwonnicę przy kościele (data ukończenia budowy nie jest znana). Wokół kościoła ustawiono kilka figurek świętych i błogosławionych (m.in. św. Antoni Padawski, św. Faustyna czy św. Stanisław). Za kościołem znajdują się pozostałości po cmentarzu przykościelnym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość