Kościół św. Michała Archanioła - Woźniaków (pow. kutnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1484
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół św. Michała Archanioła - Woźniaków (pow. kutnowski)

Postautor: zbyszekg9 » śr lis 30, 2016 12:04 pm

Woźniaków wiąże się nierozerwalnie z osobą księdza Michała Woźniaka, który w latach 20. XX w. był proboszczem w Kutnie. To on zaprosił salezjanów do pracy duszpastersko-wychowawczej z zaniedbaną i opuszczoną młodzieżą kutnowską. Placówka została otwarta w 1938 roku na terenie zakupinego w tym celu fragmentu majątku w Gnojnie pod Kutnem. Tymczasowa kaplica powstała w wyniku przebudowy spichlerza, zaś pozostałe budynki miały służyć potrzebom przyszłej szkoły zawodowej i salezjanów. Okres wojny zahamował rozwój placówki, a salezjanie wrócili tu w 1945 r., tworząc dom dziecka dla chłopców i szkołę tkacką. Ks. Woźniak tego nie doczekał, zginął w Dachau w 1941 r. Chcąc upamiętnić osobę księdza, zmieniono nazwę wsi Gnojno-Parcel na Woźniaków, a dom zakonny, parafia i kościół otrzymały wezwanie św. Michała Archanioła.
Parafię erygował 5 maja 1951 r. ks. kardynał Stefan Wyszyński, a rok później ówczesne władze usiłowały zabrać dom salezjanom, natomiast w lutym 1953 r. w niewyjaśnionych okolicznościach (prawdopodobnie w wyniku podpalenia) spłonął kościół. Nowa, obecnie istniejąca świątynia została konsekrowana w uroczystość św. Michała Archanioła 29 września 1968 r. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Z inicjatywy proboszcza ks. Kazimierza Rzymowskiego, w 2001 r. w kościele ufundowano ołtarz ku czci błogosławionego ks. Michała Woźniaka.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości