Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej - Ostrowy (pow. kutnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1490
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej - Ostrowy (pow. kutnowski)

Postautor: zbyszekg9 » ndz lut 19, 2017 7:47 pm

Wątek dotyczący kościoła w Łącku (viewtopic.php?f=30&t=4724&p=26655#p26655) wywołał reakcję w postaci dywagacji w przedmiocie piękna architektury sakralnej (ja sam uważam np. lucieńską świątynię za interesującą). Niejako w reakcji na powyższe zamieszczam wpis dotyczący kościoła o wyglądzie równie kontrowersyjnym.
Parafia w Ostrowach - miejscowości leżącej przed ostatnią reformą administracyjną w województwie płockim - została powołana do życia 1 czerwca 1984 roku na mocy dekretu Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. W 1986 roku powstał dom parafialny, a kardynał Józef Glemp poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Trwała ona 9 lat, a głównym źródłem finansowania były datki wiernych Konsekracja nastąpiła 26 sierpnia 2004 roku. Wg architekta, bryła kościoła nawiązuje do sylwety łodzi Piotrowej, fasada przypomina dziób, a dach dawne łodzie greckie i egipskie. Dach i rytmy na ścianach bocznych są jakby dłońmi złożonymi do modlitwy (poważnie - podaję źródło: http://www.rybno.waw.pl/kartoteka_regio ... Lubian.pdf. - ja mam zbyt słabą wyobraźnię).
Za kościołem znajduje się niewielki cmentarz parafialny. Z uwagi na to, że jest to cmentarz względnie nowy, brak na nim nagrobków o charakterze zabytkowym.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość