Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej - Ostrowy (pow. kutnowski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej - Ostrowy (pow. kutnowski)

Postautor: zbyszekg9 » ndz lut 19, 2017 7:47 pm

Wątek dotyczący kościoła w Łącku (viewtopic.php?f=30&t=4724&p=26655#p26655) wywołał reakcję w postaci dywagacji w przedmiocie piękna architektury sakralnej (ja sam uważam np. lucieńską świątynię za interesującą). Niejako w reakcji na powyższe zamieszczam wpis dotyczący kościoła o wyglądzie równie kontrowersyjnym.
Parafia w Ostrowach - miejscowości leżącej przed ostatnią reformą administracyjną w województwie płockim - została powołana do życia 1 czerwca 1984 roku na mocy dekretu Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. W 1986 roku powstał dom parafialny, a kardynał Józef Glemp poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła. Trwała ona 9 lat, a głównym źródłem finansowania były datki wiernych Konsekracja nastąpiła 26 sierpnia 2004 roku. Wg architekta, bryła kościoła nawiązuje do sylwety łodzi Piotrowej, fasada przypomina dziób, a dach dawne łodzie greckie i egipskie. Dach i rytmy na ścianach bocznych są jakby dłońmi złożonymi do modlitwy (poważnie - podaję źródło: http://www.rybno.waw.pl/kartoteka_regio ... Lubian.pdf. - ja mam zbyt słabą wyobraźnię).
Za kościołem znajduje się niewielki cmentarz parafialny. Z uwagi na to, że jest to cmentarz względnie nowy, brak na nim nagrobków o charakterze zabytkowym.
Załączniki
022. Ostrowy. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.JPG
022. Ostrowy. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.JPG (144.04 KiB) Przejrzano 2237 razy
023. Ostrowy. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.JPG
023. Ostrowy. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.JPG (98.6 KiB) Przejrzano 2237 razy
028. Ostrowy. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.JPG
028. Ostrowy. Kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.JPG (108.87 KiB) Przejrzano 2237 razy
030. Ostrowy. Cmentarz rzymskokatolicki.JPG
030. Ostrowy. Cmentarz rzymskokatolicki.JPG (89.55 KiB) Przejrzano 2237 razy

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości