Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie.

Moderator: zbyszekg9

andzia

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie.

Postautor: andzia » sob maja 23, 2009 10:10 pm

Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie istnieje tu od XVI w. kult związany z Matką Boską i obrazem Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej w formie Madonny Piastunki z dziecięciem.

Gietrzwałd stał się sławny dzięki Objawieniom Matki Bożej. Pielgrzymi po zamkniętym w 1875 roku klasztorze w Łąkach Bratiańskich koło Nowego Miasta nad Drwęca, gdzie znajdowała się łaskami słynąca, koronowana w 1752 roku figura Matki Bożej zaczęli nawiedzać Gietrzwałd. Objawienia gietrzwałdzkie trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z biednych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, w gwarze warmińskiej. Pierwszy raz ujrzała ją Justyna, która wracała właśnie z matką, ze egzaminu przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii świętej. Następnego dnia Jasną Panią w postaci siedzącej na tronie z Dzieciątkiem Jezus pośród Aniołów nad klonem przed kościołem w czasie odmawiania różańca zobaczyła też Barbara Samulowska. Na zapytanie dziewczynek: Kto Ty Jesteś? Odpowiedziała: Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta! Na pytanie: Czego żądasz Matko Boża? Padła odpowiedź:Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!. Dalej między wieloma pytaniami o zdrowie i zbawienie różnych osób, dzieci przedłożyły i takie: Czy Kościół w Królestwie Polskim będzie oswobodzony?Czy osierocone parafie na południowej Warmii wkrótce otrzymają kapłanów?W odpowiedzi usłyszały: Tak, jeśli ludzie gorliwie będą się modlić, wówczas Kościół nie będzie prześladowany, a osierocone parafie otrzymają kapłanów ! Aktualność tych pytań potwierdzały prześladowania Kościoła katolickiego w Królestwie Polskim po powstaniu styczniowym przez carat i ograniczaniu jego wpływów w zaborze pruskim w okresie Kulturkampfu. Odpowiedzi Matki Bożej przyniosły wtedy pocieszenie Polakom. Faktycznie one się wypełniły. Stąd Polacy ze wszystkich dzielnic tak gromadnie nawiedzali Gietrzwałd. Przez to władze pruskie od razu w sposób zdecydowanie negatywny odniosły się do objawień. Na prośbę Matki Bożej w miejscu objawień postawiono kapliczkę z wizerunkiem Matki Bożej. Z klonu zachował się tylko kawałek drewna, z którego wykonano krzyż , w klon uderzył piorun podczas z jednej z burz. Resztę drewna zabrali ówcześni mieszkańcy.

Ostatniego dnia objawień pobłogosławiła pobliskie źródełko, z którego woda po dziś dzień uzdrawia chorych. 10 września 1967 roku na dziewięćdziesięciolecie objawień prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, koronował obraz Matki Bożej. 1977 Kościół zatwierdza treść Objawień jako autentyczne. 2 lutego 1970 roku Papież Paweł VI nadał kościołowi w Gietrzwałdzie tytuł i godność Bazyliki Mniejszej.

Sanktuarium opiekują się od 1945 roku Księża Kanonicy Regularni Laterańscy.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wróć do „Obiekty sakralne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości