Studnia Foksa (osadnicy) - Lasotki (pow. płocki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Studnia Foksa (osadnicy) - Lasotki (pow. płocki)

Postautor: UBOOT » sob wrz 19, 2009 6:48 pm

Witam, w zeszłym roku całkiem przypadkiem natknąłem się na zagraniczną publikację mówiąco o niejakim Panie Foksie, Holendrze, który na przełomie XVIII i XIX wieku zamieszkał w Lasotkach koło Płocka. Okoliczne wioski pomimo bliskości Wisły i Skrwy wiecznie borykały się z brakiem wody pitnej w studniach. Już od maja do października wszystkie studnie w okolicy wysychały. Holender po przybyciu, pierwsze, co zrobił to wskazał miejsce, w które wkopano trzy dreny a woda samoczynnie zaczęła wybijać. Ze studni przez blisko 200 lat korzystały okoliczne wsie. Co z samy Foksem? Jak nagle pojawił się w Lasotkach tak samo nagle znikł. Wspomnieniach starych mieszkańców, którzy usłyszeli historię Foksa od swoich pradziadków, przewija się jedno stwierdzenie, że był to mądry i bogobojny innowierca (baptysta). Dziś wybrałem się w miejsce wskazane przez starego mieszkańca mojej koleżance. Podczas przeszukiwania krzaków natknąłem się w końcu na nią. Po oczyszczeniu z grubsza studni pokazała się woda. I tak studnia po ponad 200 laty od wybudowania ożyła. Właściciel pola na którym się ona znajduje, po usłyszeniu opowieści o Foksie, obiecał, że odnowi studnię by funkcjonowała ona jak kiedyś.
UBOOT
Załączniki
DSCF2482.JPG
Miejsce w którym jest studnia Foksa
DSCF2482.JPG (139.97 KiB) Przejrzano 2980 razy
DSCF2484.JPG
Studnia Foksa- teraz mimo że jest zasypana śmieciami i ziemią to nadal jest w niej woda.
DSCF2484.JPG (134.35 KiB) Przejrzano 2980 razy
Ostatnio zmieniony pt paź 30, 2009 6:12 pm przez UBOOT, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1374
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Studnia Foksa (osadnicy) - Lasotki

Postautor: UBOOT » pt paź 30, 2009 6:15 pm

Dziś oglądałem studnię i jest w niej woda! Kurcze mam nadzieje, że właściciel tak jak obiecał odnowi ją na wiosnę.

Wróć do „Budowle wodne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości