Wyłuszczarnia nasion i magazyn szyszek - Łąck (pow. płocki)

Moderatorzy: UBOOT, zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Wyłuszczarnia nasion i magazyn szyszek - Łąck (pow. płocki)

Postautor: zbyszekg9 » ndz kwie 13, 2014 7:28 pm

Ciemny, drewniany budynek stojący nieopodal siedziby nadleśnictwa to najstarsza na Mazowszu wyłuszczarnia. Od 1921 r. pozyskiwano tu nasiona z szyszek sosen i świerków, które dały początek wielu pokoleniom lasu. Nasiona tych drzew są bardzo małe, lekkie i zaopatrzone w lotne skrzydełko. W przyrodzie po uwolnieniu z szyszki, nasionko przenoszone jest przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów od drzewa macierzystego. Zebranie takich nasion w lesie jest niemożliwe.

Zasianie w szkółce nowych drzewek poprzedzał długi proces. Szyszki zbierano zimą, jeszcze przed ich otwarciem. Po wstępnym wysuszeniu trafiały do specjalnych, kręcących się bębnów, gdzie były w ciągłym ruchu oraz pod wpływem wysokiej temperatury (piece opalane węglem i wyłuszczonymi wcześniej szyszkami). Temperatura powietrza wokół bębnów wynosiła około 55C. W czasie 24 godzin trwania takiego procesu, na skutek ruchu i wysokiej temperatury szyszki wysychały i rozchylały łuski nasienne, z których nasiona wypadały do szuflad wyłuszczarskich. Potem uzyskane nasiona należało odskrzydlić, oczyścić, oddzielić nasiona puste od pełnych i przechowywać w chłodnym miejscu do momentu wysiania. Zdrowe nasiona wysiewano w szkółce leśnej, gdzie zapewnione miały odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Po 1-2 latach wyhodowane sadzonki wysadzano w lesie w miejsce wyciętego lasu. Ze 100 kg szyszek uzyskiwano nieco ponad 1,5 kg nasion.

W 2000 r. wyłuszczarnia przeszła na zasłużoną emeryturę. Jej wnętrze można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się w nadleśnictwie.

Obok wyłuszczarni stoi murowany magazyn szyszek.

(na podst.: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... rzewa.html oraz tablicy informacyjnej stojącej przed budynkiem).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Zabudowania gospodarcze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość