Strona 1 z 1

Wyłuszczarnia nasion i magazyn szyszek - Łąck (pow. płocki)

: ndz kwie 13, 2014 7:28 pm
autor: zbyszekg9
Ciemny, drewniany budynek stojący nieopodal siedziby nadleśnictwa to najstarsza na Mazowszu wyłuszczarnia. Od 1921 r. pozyskiwano tu nasiona z szyszek sosen i świerków, które dały początek wielu pokoleniom lasu. Nasiona tych drzew są bardzo małe, lekkie i zaopatrzone w lotne skrzydełko. W przyrodzie po uwolnieniu z szyszki, nasionko przenoszone jest przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów od drzewa macierzystego. Zebranie takich nasion w lesie jest niemożliwe.

Zasianie w szkółce nowych drzewek poprzedzał długi proces. Szyszki zbierano zimą, jeszcze przed ich otwarciem. Po wstępnym wysuszeniu trafiały do specjalnych, kręcących się bębnów, gdzie były w ciągłym ruchu oraz pod wpływem wysokiej temperatury (piece opalane węglem i wyłuszczonymi wcześniej szyszkami). Temperatura powietrza wokół bębnów wynosiła około 55C. W czasie 24 godzin trwania takiego procesu, na skutek ruchu i wysokiej temperatury szyszki wysychały i rozchylały łuski nasienne, z których nasiona wypadały do szuflad wyłuszczarskich. Potem uzyskane nasiona należało odskrzydlić, oczyścić, oddzielić nasiona puste od pełnych i przechowywać w chłodnym miejscu do momentu wysiania. Zdrowe nasiona wysiewano w szkółce leśnej, gdzie zapewnione miały odpowiednie warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Po 1-2 latach wyhodowane sadzonki wysadzano w lesie w miejsce wyciętego lasu. Ze 100 kg szyszek uzyskiwano nieco ponad 1,5 kg nasion.

W 2000 r. wyłuszczarnia przeszła na zasłużoną emeryturę. Jej wnętrze można zwiedzać po wcześniejszym umówieniu się w nadleśnictwie.

Obok wyłuszczarni stoi murowany magazyn szyszek.

(na podst.: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place ... rzewa.html oraz tablicy informacyjnej stojącej przed budynkiem).