Dawna Szkoła w Bądkowo Podlasie (pow.płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1334
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Dawna Szkoła w Bądkowo Podlasie (pow.płocki)

Postautor: UBOOT » sob gru 02, 2017 9:11 pm

Publiczna Szkoła Powszechna-jednoklasowa, czteroodziałowa, w Bądkowie Podalasiu (dawniej Rochny) powstała w okresie po 1907 roku, jednak nie później niż w 1918 roku. Fundatorem szkoły był właściciel pobliskich dóbr, dziedzic Franciszek Wojtulanis, który właśnie w 1907 roku nabył majątek Bądkowo Rochny. We wspomnieniach przekazywanych potomnym nadal żywe są opowieści o tym, jak olbrzymia ekipa budowlańców, cegła, po cegle, wznosiła szkołę. Surowiec na budowę dowożono wozami z pobliskiego majątku. Jak wspomina mój rozmówca- ,,A wozów było tyle, że nie można było zawrócić na podwórku i drodze". Na ówczesne czasy, budowa szkoły była wielkim przedsięwzięciem zarówno logistycznym jak i finansowym. Pierwszym nauczycielem i kierownikiem szkoły był Tomasz Świderski (zginął podczas wojny). W okresie okupacji szkoła była nieczynna. Po wojnie nauczycielem był m.in.: Wacław Skonieczny. Szkoła funkcjonowała do początku lat 70.XX wieku. Przez kolejne kilka lat szkoła została przekazana pod opiekę OSP Bądkowo Rochny. Przez wiele lat w szkole odbywały się również zabawy i różne wioskowe imprezy. Ze względu na niewielką ilość członków OSP (3 strażaków) jednostka została rozwiązana. Następnie szkołę przejęło ZHP. Harcerze w szkole przez kilka lat mieli magazyny i przechowywali sprzęt żeglarski oraz łódki. W tym okresie zbudowano również parterową, przybudówkę. przeprowadzono wiele remontów. W połowie lat 80.XX wieku. harcerze wyprowadzili się do stanicy w Biskupicach, a sama szkoła do początku lat 90.XX wieku, stała pusta. Następnie została sprzedana w prywatne ręce (właściciele kilkukrotnie się zmieniali). Do szkoły należało kilka morgów ziemi (jak określił mój rozmówca- od szkoły do samej strugi, idącej do jeziora).

Przed wojną szkoła była jednoizbowa, natomiast po wojnie podzielono ją na dwie klasy. W budynku znajdowały się również pomieszczenia socjalne dla nauczycieli. Wielkość szkoły (określona przeze mnie) to około (+/-) 200-250 m2. Mój rozmówca wspomina, że jako dziecko (około 1952 roku), ,,buszował" po magazynku i widział dzienniki całe zapisane po rosyjsku. W lata 50.XX wieku, w związku ze zmianą administracyjną kraju, zlikwidowano nazwy pobliskich miejscowości (Józefowo , Wiskwitno oraz Podasie) i utworzono miejscowość o nazwie Bądkowo Podlasie, na której terenie znajduje się teraz opisywana szkoła.

Ps. Agata posiada ciekawe świadectwo z tej szkoły (jeszcze ze starym adresem szkoły -Rochny). Mam nadzieje, że zamieści je w poniższym tekście :).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 644
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Dawna Szkoła w Bądkowo Podlasie (pow.płocki)

Postautor: Jacek&Agatka » śr gru 06, 2017 7:35 pm

No cóż.. To raczej nie ta szkoła. Na świadectwie mamy wpis ze szkoły w Rochnach. Dziadek mój-uczeń ur. 1912 na Grodni - obecna parafia Bożewo, wówczas chyba Bądkowo Kościelne. Ale zdjęcia wstawię.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
AGATA
Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1334
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Re: Dawna Szkoła w Bądkowo Podlasie (pow.płocki)

Postautor: UBOOT » śr gru 06, 2017 8:01 pm

Agata, jak najbardziej to ta szkoła. Na 100%. Do lat 50.XX wieku szkoła znajdowała się w Bądkowie Rochny. Poza tym imię i nazwisko nauczyciela oraz okres jego pracy też się zgadza :ok:
Obrazek
Awatar użytkownika
konwalia
Posty: 106
Rejestracja: śr kwie 03, 2013 9:15 pm

Re: Dawna Szkoła w Bądkowo Podlasie (pow.płocki)

Postautor: konwalia » czw gru 07, 2017 1:09 pm

Z tego co ja wiem.... Tomasz Swiderski pracował w rocheńskiej szkole od 1925r. do wybuchu wojny, podczas której był dowódcą oddziału partyzanckiego (na terenie gm.Brudzeń) kryptonim "Jezioro".
P S W czerwcowym wydaniu "Naszych Korzeni" (nr z 2018r.) ukaże się mój tekst opisujący pewien epizod z życia tej szkoły, a konkretnie konflikt sprzed dokładnie 100 lat.
Nie martw się o jutro, nigdy nie wiesz, co cię spotka dziś.

Wróć do „Inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość