Kino "Wrzos" - Chodel (pow. opolski)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Kino "Wrzos" - Chodel (pow. opolski)

Postautor: trobal » wt cze 22, 2010 10:10 am

W Chodlu, pomiędzy Urzędem Gminy i cmentarzem parafialnym przebiega ulica Strażacka i stoi budynek dawnego kina. Zanim stał się kinem był remizą strażacką. Teraz chyba nie jest użytkowany - brak repertuaru. Mnie jednak zastanawiają duże okna jakie ten budynek wcześniej miał - teraz są częściowo zabudowane. Choć bryła główna budynku obrosła przybudówkami (garaże, pomieszczenie dla projektorów kinowych) nadal jest czytelna prostokąt z przyporami narożnymi. Nie ukrywam, że na budynek zwróciłem uwagę myśląc o synagodze w Chodlu, która podobno mimo dobrego stanu została przez mieszkańców Chodla rozebrana - tak podaje Wikipedia.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na pewno ten budynek nie był synagogą. Znane są nie tylko wymiary chodelskiej synagogi ale i jej lokalizacja. Obie te informacje nie pasują do kina. Jednak trudno jest mi uwierzyć w to, że budynek w dobrym stanie został rozebrany. Zaś budynek Straży Pożarnej wybudowano w tym właśnie miejscu w roku 1922 i to on jest na zdjęciach.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Kino "Wrzos" w Chodlu

Postautor: trobal » wt cze 22, 2010 12:46 pm

Kształt to za mało. Wejście jest nie z tej strony. Rozmiary także nie pasują. Synagoga w Chodlu mieściła się przy ulicy Bożnicznej a to jest przy Strażackiej i do tego obok cmentarza parafialnego. Bożnica miała piętro z babińcem, tu go nie ma. Synagoga powstała w 1893 powstała na fundamentach swojej poprzedniczki, a ten budynek wzniesiono w 1922 roku. Jest podobieństwo które zwróciło moją uwagę ale to nie jest jednak to o czym myślałem. Widywałem już podobne remizy.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości