Wstydliwy obiekt architektoniczny

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Wstydliwy obiekt architektoniczny

Postautor: bobola » sob cze 07, 2014 11:41 am

Ostatnio uświadomiłem sobie, że robiąc tysiące zdjęć pominąłem powszechnie znany i użytkowany obiekt architektury, noszący wiele nazw:sławojka, wychodek, wygódka, kibel, ubikacja, sracz, latryna, szalet, ustęp i dużo innych.
Pamiętam czasy kiedy zamiast udać się do współczesnego sanitariatu, szedłem za stodołę albo w krzaki i często do kultowej sławojki a do latryny, będąc w wojsku na Kępie Ośnickiej. Dołączam zdjęcia architektury murowanej i plastykowej w Borowicach (pow. płocki).
Jeśli ktoś ma zdjęcia wstydliwej architektury, szczególnie szybko znikających sławojek, to proszę je udostępnić. :ok:
Załączniki
P5140022-tr.Borowice.jpg
P5140022-tr.Borowice.jpg (116.67 KiB) Przejrzano 5024 razy
P5140023-tr.Borowice.jpg
P5140023-tr.Borowice.jpg (102.99 KiB) Przejrzano 5024 razy
Awatar użytkownika
Dziadek Jacek
Posty: 219
Rejestracja: ndz lut 02, 2014 10:50 pm

Re: Wstydliwy obiekt architektoniczny

Postautor: Dziadek Jacek » sob cze 07, 2014 10:12 pm

Jeśli ktoś ma zdjęcia wstydliwej architektury, szczególnie szybko znikających sławojek, to proszę je udostępnić.
Gdzieś mam zamkowy wychodek ale w tych czeluściach komputera nie mogę odnaleźć. Odnalazłem jednak notatkę:

Żeby nie "robić" po kątach i latać do sławojki, w domach a raczej siedzibach możnych powstawało specjalne pomieszczenie wydzielone w komorze. Pierwsze (? odnalezione przeze mnie), pisemne odnotowanie na terenie Polski takiego pomieszczenia jest u Glogera (Budownictwo drzewne i wyr. ...str.282). Wskazuje ją zapis lustracji z 1564 roku w królewskim drewnianym dworze w Krzyszynie. Jest to rok wcześniej niż w „Lustracji województw wielkopolskich i kujawskich” : „Michał Lutomirski, pan sieradzki, zbudował we wsi Prusinowice pow. poddębicki, przy starej izbie białej komorę i z komórką potrzebną [...]”. Komórkę tą nazywano również „komórką sekretną”. Takie pomieszczenie w książce wymieniono jeszcze dwa razy; w Niszczewicach pow. inowrocławski (1565) i w Zborowie w Kaliskiem (1628) (j.w. str.151).

Wiemy, że już w średniowieczu na zamkach stosowano wystające poza mury dobudówki a nawet wieże - gdaniska. Czy znane są jakieś wcześniejsze od moich zapisy istnienia wychodków - sławojek i takowych pomieszczeń?
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Wstydliwy obiekt architektoniczny

Postautor: bobola » ndz cze 08, 2014 2:18 pm

Skoro dziadkowie mają problemy ze zdjęciami wygódek, to może ojcowie i wnukowie wspomogą ten wątek swoimi fotami :?:
Mnie się wydaje, że nasi poszukiwacze bunkrów itp. wśród prezentowanych zdjęć pokazali bunkrowy sanitariat :!: :?:

Skąd wzięła się nazwa "sławojka" nadana drewnianej, wolnostojącej ubikacji, w latach 30 ub. wieku masowo budowano takie wychodki na polskich wsiach. Wówczas też upowszechniła się nazwa pochodząca od imienia Sławoj, które nosił urodzony w Gąbinie Sławoj Felicjan Składkowski - członek zbrojnego skrzydła PPS, żołnierz legionowy lekarz, mason, minister spraw wewnętrznych, parlamentarzysta, generał dywizji WP, premier IIRP. Będąc premierem szczególnie dbał o podniesienie higieny i podniesienie poziomu zdrowia na polskich wsiach i tak pojawiły się sławojki, przez złośliwców nazywane "srawojki".
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Wstydliwy obiekt architektoniczny

Postautor: Jacek&Agatka » pn cze 09, 2014 7:15 am

Skansen Sierpc - Niedziela Palmowa.
Załączniki
IMG_8190.JPG
IMG_8190.JPG (186.24 KiB) Przejrzano 4996 razy
AGATA
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Wstydliwy obiekt architektoniczny

Postautor: bobola » pn cze 09, 2014 9:03 am

Agato, dzięki za zdjęcie prawdziwej sławojki :!: ale ciekawi mnie, czy jest ona zabytkowa, czy użytkowa :?:
Awatar użytkownika
Jacek&Agatka
Stowarzyszenie
Posty: 670
Rejestracja: wt kwie 13, 2010 8:21 pm

Re: Wstydliwy obiekt architektoniczny

Postautor: Jacek&Agatka » pn cze 09, 2014 10:57 pm

Jak najbardziej użytkowa, lecz dzięki Bogu zachciało mi się tylko zdjęcia przy niej. Nie miałabym odwagi tam pobyć nawet na bezdechu... Prawdziwy wychodek.
AGATA
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Wstydliwy obiekt architektoniczny

Postautor: zbyszekg9 » wt cze 10, 2014 3:12 pm

Borkowo Kościelne (pow. sierpecki) - pierwszy w tej kolekcji obiekt podwójny.
Załączniki
111. Borkowo Kościelne. Ścieżka prowadząca do kościoła.JPG
111. Borkowo Kościelne. Ścieżka prowadząca do kościoła.JPG (265.48 KiB) Przejrzano 4976 razy

Wróć do „Inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości