Strona 1 z 1

Szpital na Winiarach - Płock

: pn cze 30, 2014 2:04 pm
autor: bobola
W minionym tygodniu, acz niechętnie, parę dni przeleżałem w szpitalu. z nudów zrobiłem kilka fotek - widokówek.
Dziwne, ale wielka budowla górująca nad skarpą wiślaną nie znalazła się w wątku architektonicznym,pora więc na kilka słów prozy i tyle samo zdjęć.
Raptowna industrializacja Płocka, będącego miastem emerytów, przyczyniła się znacznego wzrostu liczby mieszkańców a w efekcie pojawiła się potrzeba większej liczby łóżek szpitalnych. W l. 60 / 70 ub. w. wybudowano i wyposażono na Winiarach szpital oficjalnie zwany Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku im. M. Kacprzaka a powszechnie wystarcza "szpital na Winiarach".

Re: Szpital na Winiarach - Płock

: śr paź 22, 2014 11:13 pm
autor: Maksym
Bezsprzecznie widoki na okolicę prze ciekawe,na pewno było by je lepiej fotografować z innego( jeśli chodzi o charakter) punktu widokowego.
Budowla wrosła się w skarpianą panoramę.To potężne gmaszysko z nieciekawą architekturą, kompleksem specjalistycznych, równie nieciekawych
wizerunkowo pawilonów,otoczone niezrozumiałym i całkowicie improwizowanym układem komunikacyjnym.Lecz jako istniejący w mieście obiekt dobrze ,że został zauważony.Cieszy wielce,że stan zdrowia pozwolił na refleksje i fotografie.

Re: Szpital na Winiarach - Płock

: czw paź 23, 2014 8:08 am
autor: Majsterek
W nazwie tego szpitala zawsze intrygowało mnie słowo "zespolony". To coś w stylu "płaszczyzna zespolona", czy chodzi o "liczby zespolone"? Może ktoś mądry podpowie. Tak czy owak twór wyższej matematyki abstrakcyjnej.

Innym intrygującym faktem w tymże gmachu jest przezroczysta skarbonka umieszczona na parterze, zaraz przy pierwszych windach wchodząc do szpitala (od strony podjazdu karetek). Na jej dnie cała masa żółtych monet. Opisana została: "fundusze na leczenie pacjentów szpitala" (coś na kształt). Jeżeli będę w pobliżu to cyknę fotę, a może ktoś będzie (nikomu nie życzę). Warto to upamiętnić, bo przebija najlepsze kawały z filmów takich jak Miś czy Alternatywy 4.

Re: Szpital na Winiarach - Płock

: pt paź 24, 2014 8:10 pm
autor: Maksym
Nie przez mądrość-w tej materii ,zespolony najprawdopodobniej z tego,że posiadał wiele oddziałów.W samym budynku głównym oraz w otaczających pawilonach.