Piekarnia i pałacyk - Szpetal Dolny (cz. Włocławka)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Piekarnia i pałacyk - Szpetal Dolny (cz. Włocławka)

Postautor: zbyszekg9 » pn sie 25, 2014 3:22 pm

W Szpetalu Dolnym stoi niszczejący, opuszczony budynek, który zbudowany został przez okupantów w czasie II wojny światowej i służył jako piekarnia „tylko dla Niemców”.
081. Szpetal Dolny. Dawna piekarnia niemiecka.JPG
081. Szpetal Dolny. Dawna piekarnia niemiecka.JPG (75.07 KiB) Przejrzano 1896 razy
082. Szpetal Dolny. Dawna piekarnia niemiecka.JPG
082. Szpetal Dolny. Dawna piekarnia niemiecka.JPG (75.58 KiB) Przejrzano 1896 razy
Bezpieczeństwa oraz prawidłowości wykonywanych tam prac strzegła komórka Gestapo umiejscowiona w "pałacyku" po drugiej stronie ulicy (Rath-Strasse obecnie Suszycka).
083. Szpetal Dolny. Pałacyk przy piekarni.JPG
083. Szpetal Dolny. Pałacyk przy piekarni.JPG (74.81 KiB) Przejrzano 1896 razy
084. Szpetal Dolny. Pałacyk przy piekarni.JPG
084. Szpetal Dolny. Pałacyk przy piekarni.JPG (85.02 KiB) Przejrzano 1896 razy
085. Szpetal Dolny. Pałacyk przy piekarni.JPG
085. Szpetal Dolny. Pałacyk przy piekarni.JPG (80 KiB) Przejrzano 1896 razy
Po zakończeniu działań wojennych, kiedy to w mieście panował głód, przypomniano sobie o niemieckiej piekarni. Łodziami przeprawiano się na drugą stronę Wisły (most został wysadzony przez wycofujących się Niemców), aby zdobyć mąką w niej pozostawioną. Niestety nie natrafiłem na bardziej szczegółowe informacje na temat historii obu obiektów.
Żałuję, że nie mam lepszych zdjęć, pokazujących choćby detale "pałacyku", niestety byłem tam jeszcze przed wschodem słońca, bez statywu. W dodatku latarnia stojąca przy budynku - akurat podczas robienia zdjęć - została wyłączona.

Tekst za: http://opencaching.pl/viewcache.php?cac ... 56&lang=pl

Wróć do „Inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości