Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Dawna szkoła - Stefanów Suserski ( pow.gostyniński)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 294
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Dawna szkoła - Stefanów Suserski ( pow.gostyniński)

Postautor: ekologEKO » pn kwie 20, 2015 5:56 pm

Wiadomo, że przynajmniej od 1920 roku w tym budynku mieściła się szkoła podstawowa.W opracowaniu ,,Tajne nauczanie w obwodzie Armii Krajowej Gąbin" o Zdzisławie Andrzejak- nauczycielce tajnego nauczania wspomina się szkołę w Stefanowie: ,, W roku 1923 rozpoczęła pracę w Stefanowie. Była to typowa w owym czasie dwuklasowa szkoła powszechna.(...)W 1930 roku prosiła o przeniesienie do szkoły w Łuszczanowie gmina Pacyna.Otrzymała je wraz z awansem na kierownika szkoły."Figurka Matki Boskiej na terenie obok szkoła miała zostać według opowieści zasypana ziemią podczas okupacji. To miało ocalić ją od zniszczenia przez okupanta. Po wojnie dobudowano salę gimnastyczną zupełnie zmieniającą układ budynku. Szkołę zlikwidowano kilka lat temu ze względu na małą liczbę uczniów (podobno dwie osoby).Budynek gmina odsprzedała i obecnie po przystosowaniu mieści się tu dom weselny.
Załączniki
CIMG0106.JPG
CIMG0106.JPG (41.84 KiB) Przejrzano 1077 razy
CIMG0105.JPG
CIMG0105.JPG (62.62 KiB) Przejrzano 1077 razy
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"

Wróć do „Inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości