Drodzy użytkownicy

Doceniamy zaangażowanie tak wielu z Was w redagowanie i rozwijanie zasobu wiedzy zgromadzonej na naszym forum. Korzystanie z tego zbioru historii, wspomnień, opisów, fotografii jest jednak możliwe tylko pod warunkiem opłacenia należności za utrzymanie serwera na którym gromadzone są dane. Zwracamy się do Was z prośbą o drobne nawet wpłaty, które pozwolą nam utrzymać i rozwijać witrynę. Wtedy będziemy mogli dalej wspólnie cieszyć się z odkrywania naszej ojczyzny, a na pewno nie zabraknie miejsca na przechowywanie kolejnych informacji.

Jeśli uznacie za słuszne wesprzeć forum wpłatą wg własnego uznania i możliwości, będziemy jako administratorzy forum i strony internetowej bardzo wdzięczni.
Informacje niezbędne do dokonania płatności:

Odbiorca: Stowarzyszenie TRADYTOR
Nr konta: 68 2130 0004 2001 0554 6429 0001
Tytuł płatności: Składka na serwer

Z góry dziękujemy i zachęcamy do aktywnego korzystania z naszej wspólnej kopalni wiedzy.

Dom Sejmikowy - Skierniewice

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
ekologEKO
Posty: 294
Rejestracja: pt gru 16, 2011 5:31 pm
Lokalizacja: Płock-Suserz-Kamieniec

Dom Sejmikowy - Skierniewice

Postautor: ekologEKO » sob cze 25, 2016 12:59 pm

Jednym z ważniejszych zabytków w centrum miasta jest Dom Sejmikowy oddany do użytku w 1927 roku. Usytuowany jest przy ul. Konstytucji 3 Maja. Portal Skierniewice24 przybliża przesłanki do powstania budynku i jego dalsze dzieje : ,,Po zakończeniu I wojny światowej rozpoczęła się organizacja władzy miasta i powiatu. Prawidłowe funkcjonowanie samorządu powiatowego uniemożliwiał brak siedziby z prawdziwego zdarzenia. Wacław Gajewski, pierwszy starostwa, był inicjatorem budowy gmachu Domu Sejmikowego. Jego budowę podjęto w 1921 roku na wniosek Wydziału Powiatowego w Skierniewicach, zatwierdzony przez Sejmik Skierniewicki 8 kwietnia 1921 roku.
„Dla upamiętnienia Konstytucji uchwalonej przez Sejm Rzeczypospolitej Polskie w dniu 17 marca 1921 roku, postanowił wybudować w Skierniewicach Dom Sejmikowy…”.
Projekt budowli opracował architekt Henryk Kłos. Sam gmach Sejmiku był imponujący. W budynku mieściło się 70 pokoi, dwie duże sale i 50 innych pomieszczeń. Plac pod budowę przekazało miasto pod warunkiem, że uzyska 3 – pokojowy lokal dla miejscowej straży ogniowej. Dom został oddany do użytku 12 czerwca 1927 roku. W uroczystościach związanych z otwarciem brał udział, m.in. Prezydent Rzeczypospolitej – Ignacy Mościcki. W budynku tym obok starostwa i wydziału powiatowego znajdowały się pomieszczenia wielu instytucji i organizacji użyteczności publicznej.
Taki stan pozostał do II wojny światowej. W czasie okupacji mieścił się tutaj Urząd Powiatowy i Miejski kierowany przez władze okupacyjne. Po wojnie był siedzibą władz powiatu i województwa. Obecnie w gmachu znajduje się siedziba Starostwa Powiatowego.
„Gmach Sejmikowy w Skierniewicach jest przejawem poezji życia i czynu, dobrego zużytkowania wyników swoich prac, jest dowodem, że poczucie patriotyczne wyrazić się potrafi nie tylko u nas o kulcie bohaterskich i szlachetnych poczynań naszej historii, ale również w tworzeniu własnej, nowoczesnej historii, jest jednak ogniwem w łańcuchu wysiłków, które Polskę czynią państwem silnym i zdrowem, zapewnią ludności dogodne warunki bytu, wzmocnią węzły społeczeństwa z państwem, nauczą czynu i szacunku dla władz państwowych i dla idei samorządowej.” – fragment z Gazety Urzędowej Powiatu Skierniewickiego z dnia 7 lipca 1927 roku.
Dziś budynek jest siedzibą Starostwa Powiatowego w Skierniewicach.
Załączniki
DSC09574.JPG
DSC09574.JPG (225.24 KiB) Przejrzano 1050 razy
DSC09629.JPG
DSC09629.JPG (226.58 KiB) Przejrzano 1050 razy
,,Aby zło zatriumfowało wystarczy, aby dobry człowiek nic nie robił"

Wróć do „Inne...”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości