Skansen Osadnictwa Olenderskiego- Wiączemin Polski (pow.płocki)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
UBOOT
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1321
Rejestracja: wt sie 25, 2009 9:09 pm
Lokalizacja: Płock-Mańkowo
Kontakt:

Skansen Osadnictwa Olenderskiego- Wiączemin Polski (pow.płocki)

Postautor: UBOOT » ndz gru 03, 2017 3:49 pm

Aby nie powielać informacji :
Kościół ewangelicko-augsburski, wokół którego powstaje Skansen Osadnictwa Olenderskiego, zbudowany został w 1935 roku na 3,5 metrowym, sztucznie usypanym wzniesieniu. Zaprojektował go członek rodziny Rinasów. Obok kościoła znajduje się dawna szkoła i mieszkanie nauczyciela. Wysoka terpa, na której znajduje się kościół stanowi doskonałe zabezpieczenie przed powodzią. Widoczny z daleka budynek z czerwonej cegły to miejsce o wspaniałych walorach krajobrazowych ale przede wszystkim centrum mazowieckiej kultury olenderskiej. Odbywają się w nim plenery, wystawy, wykłady, koncerty i spektakle, a także nabożeństwa ekumeniczne. Od 2013 roku właścicielem kościoła, budynku dawnej szkoły i przylegającej działki jest Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Głównym celem działań Muzeum Mazowieckiego w Płocku jest zagospodarowanie dziedzictwa kultury olenderskiej na potrzeby turystyki oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego na miejscu. Przeznaczenie kościoła ewangelicko-augsburskiego na cele muzealne i udostępnienie go zwiedzającym przyciągnie potomków osadników olenderskich, ale i turystów zainteresowanych kulturą olenderską i pięknym nadwiślańskim krajobrazem. Służyć ma organizacji plenerowych imprez poświęconych kulturze olenderskiej.

Kolejny etap rozwoju to przeniesienie oryginalnych, olenderskich budynków, ich wyposażenia i przystosowanie do zwiedzania. Włączenie tego co oferuje okolica w program edukacyjny, rekreacyjny i krajoznawczy. Turyści będą mogli zwiedzać inne stare kościoły ewangelickie i mennonickie, cmentarze, terpy, nasadzenia wierzb, dawne budynki i gospodarstwa. Walory kulturowe i krajobrazowe staną się wartością, którą należy chronić i która stanie się wizytówką małej ojczyzny oraz szansą na promocję regionu i jego rozwój.
info: www.muzeumplock.eu/pl/skansen_osadnictw ... slanskiego
Ostatnio z Lechem i Arkiem odwiedziliśmy plac budowy i szerze mówiąc, zaczyna to wyglądać całkiem ciekawie. Ponadto, rozpoczęto prace nad uporządkowaniem przyległego (zdewastowanego) cmentarza.
Poniżej zdjęcia przedstawiają dwa etapy budowy.

I z końca września 2017
II z końca listopada 2017

Zapraszam również do zapoznania się z tematem : viewtopic.php?t=1484
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 622
Rejestracja: pn lis 15, 2010 11:20 pm

Re: Skansen Osadnictwa Olenderskiego- Wiączemin Polski (pow.płocki)

Postautor: Majsterek » ndz gru 03, 2017 9:43 pm

Wybaczcie, ale nie mogłem się powstrzymać i przetłumaczyłem ten cytat z polskiego na "nasze":
Kościół ewangelicko-augsburski, wokół którego powstaje Skansen Osadnictwa Niemieckiego, zbudowany został w 1935 roku na 3,5 metrowym, sztucznie usypanym wzniesieniu. Zaprojektował go członek rodziny Rinasów. Obok kościoła znajduje się dawna szkoła i mieszkanie nauczyciela. Wysoka terpa, na której znajduje się kościół stanowi doskonałe zabezpieczenie przed powodzią. Widoczny z daleka budynek z czerwonej cegły to miejsce o wspaniałych walorach krajobrazowych ale przede wszystkim centrum mazowieckiej kultury niemieckiej. Odbywają się w nim plenery, wystawy, wykłady, koncerty i spektakle, a także nabożeństwa ekumeniczne. Od 2013 roku właścicielem kościoła, budynku dawnej szkoły i przylegającej działki jest Muzeum Mazowieckie w Płocku.

Głównym celem działań Muzeum Mazowieckiego w Płocku jest zagospodarowanie dziedzictwa kultury niemieckiej na potrzeby turystyki oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego na miejscu. Przeznaczenie kościoła ewangelicko-augsburskiego na cele muzealne i udostępnienie go zwiedzającym przyciągnie potomków osadników niemieckich, ale i turystów zainteresowanych kulturą niemiecką i pięknym nadwiślańskim krajobrazem. Służyć ma organizacji plenerowych imprez poświęconych kulturze niemieckiej.

Kolejny etap rozwoju to przeniesienie oryginalnych, niemieckich budynków, ich wyposażenia i przystosowanie do zwiedzania. Włączenie tego co oferuje okolica w program edukacyjny, rekreacyjny i krajoznawczy. Turyści będą mogli zwiedzać inne stare kościoły ewangelickie i mennonickie, cmentarze, terpy, nasadzenia wierzb, dawne budynki i gospodarstwa. Walory kulturowe i krajobrazowe staną się wartością, którą należy chronić i która stanie się wizytówką małej ojczyzny oraz szansą na promocję regionu i jego rozwój.
Zwyczajnie śmiać mi się chce z tego określenia "olęderski", tak jakby ktoś się bał nazywać rzeczy i ludzi po imieniu. Ja wiem doskonale, że mianem Olędrów nazywano również Francuzów, ale to nie o ich odsetek tu chodzi, ale raczej o obchodzenie faktów. Słabość i upadek państwowości polskiej w XIXw i kolonizowanie naszych terenów przez zaborcze mocarstwa, faworyzowanie ekonomiczne i gospodarcze "olędrów" kosztem wyzyskiwanych, upodlanych i wynarodowianych Polaków (wywożonych za Ural na katorgę) a teraz muzeum tego.

Wróć do „Skanseny, Muzea”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość