Muzeum Jana Kochanowskiego - Czarnolas (pow. zwoleński)

Moderator: zbyszekg9

Awatar użytkownika
chong
Stowarzyszenie
Posty: 157
Rejestracja: pn mar 16, 2009 6:43 pm
Lokalizacja: Płock

Muzeum Jana Kochanowskiego - Czarnolas (pow. zwoleński)

Postautor: chong » czw sty 21, 2010 9:02 pm

Jak kolega trobal wcześniej słusznie zauważył: "Czarnolas to bardziej miejsce po Kochanowskim niż miejsce Kochanowskiego. Nie ma tu jego domu ani lipy pod którą przesiadywał. Jest za to zielony park i muzeum.", ale mimo wszystko będąc w podroży i przejeżdżając koło tego miejsca warto wstąpić. Piękny pałac, park i urok miejsca spowoduje, że na chwile będzie można zapomnieć o chaosie dnia codziennego (szczególnie że pałac jest oddalony od głównej drogi).

"Muzeum mieści się w klasycystycznym XIX-wiecznym dworku Jabłonowskich zaprojektowanym przez Jakuba Kubickiego, odbudowanym po pożarze w 1904 r. przez kolejnego właściciela Stanisława Zawadzkiego. Dworek murowany z cegły, tynkowany, parterowy, na wysokich piwnicach, częściowo z oryginalnym sklepieniem kolebkowym z lunetami z wbudowaną w latach 1979-1980 kondygnacją strychową. W nim mieści się ekspozycja stała. Eksponowane są zabytki związane z życiem i twórczością ojca literatury narodowej i wielkiego syna Ziemi Radomskiej, a mianowicie: "oryginalne drzwi żelazne z domu poety, fotel kryty kurdybanem z herbem Jana Kochanowskiego na zwieńczeniu oparcia, kopia księgi metrykalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego z 1544 r. z wpisem Jana Kochanowskiego i kopie wczesnych wydań dzieł poety". Zespół podworski otacza 10 hektarowy park krajobrazowy założony w 1 poł. XIX wieku według projektu Józefa Stichego w stylu angielskim ze zmianami wprowadzonymi na początku XX wieku przez Stefana Celichowskiego, który wprowadził do czystego polskiego drzewostanu, drzewa i krzewy obcego pochodzenia. Znajdują się tam również stawy, a właściwy park otaczają sady owocowe."
źródło: http://www.museo.pl/content/view/430/98/

"W miejscu słynnej lipy pod którą według tradycji siadywał i pisał Jan Kochanowski stoi XIX-wieczny, kamienny obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki, córki poety oraz popiersiem Piotra Kochanowskiego, bratanka Jana."
źródło: http://www.kozienice.dt.pl/infopage.php?id=410

Na ścianach muzeum można przeczytać teksty poety.

Obrazek
Zdjęcia:
"Starzeję się, jak płocki dąb,
Silny podobnie,
Z czasem i z losem ząb za ząb,"

----------------------------------------------------------------------
Obrazek
----------------------------------------------------------------------

Wróć do „Skanseny, Muzea”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości