Szczecin. Szybki spacer po Wałach Chrobrego

Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Szczecin. Szybki spacer po Wałach Chrobrego

Postautor: tete » czw lip 16, 2009 11:51 pm

Mając okazję bycia służbowo w Szczecinie nie mogłem odmówić sobie choć krótkiej przechadzki po tamtejszej starówce. Nową świecką tradycją stało się iż znalezienie miejsca parkingowego w takim miejscu kosztuje dużo cennego czasu, który w innym wypadku można by przeznaczyć na zwiedzanie. Jakoś się udało. Powitały mnie Wały Chrobrego. A dokładniej Jan z Kolna oraz Wyszak strzegący na spółkę fontannę.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Wały Chrobrego powstały na początku XX wieku z inicjatywy nadburmistrza Szczecina Hermana Hakena. Powstały na miejscy wyburzonego Fortu Leopold. Projekt architektoniczny całości jest autorstwa Wilhelma Meyer-Schwartau. Do roku 1945 nazywały się Hakenterrasse czyli Tarasy Hakena

Krótka wspinaczka po schodach i mogę cieszyć oko rzeźbą przedstawiającą walkę Herkulesa z Centaurem, autorstwa Ludwiga Manzla. Pomnik usytuowany jest przed gmachem Oddziału Morskiego Muzeum Narodowego. W sąsiedztwie na murze współczesna wersja malarstwa jaskiniowego ;)

Obrazek

Obrazek

Szanowna wycieczka udaje sie teraz w prawo ku budynowi dawnej rejencji szczecińskiej. Obecnie jest to siedziba władz województwa.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na tyłach wspomnianego wcześniej muzeum można pooglądać eksponaty które nie zmieściły się w budynku.

Obrazek

Obrazek

Kierując się już teraz w stronę Zamku Książąt Pomorskich nie trudno zauważyć maszt sugerujący iż obok okrętów podwodnych istnieją też okręty podziemne ;)

Obrazek

Maszt pochodzi ze statku s/s Konstanty Maciejewicz. Przed wojną w tym miejscu był Teatr Miejski.

Droga do zamku jest kręta bo kątem oka spostrzegam Bramę Królewską. Ta barokowa budowla jest pozostałością po obwarowaniach miejskich. Pochodzi z XVIII wieku. Zbudowana w 1725-27 według projektu Gerharda Corneliusa Warlave. Dekoracje wykonał Bartholomé Demart. Do 1806r nosiła nazwę Brama Anklamska.

Obrazek

Obrazek

Zwieńczenie spaceru czyli Zamek Książąt Pomorskich można obejrzeć w tym wątku.

Źródła:
Miasteria.pl
Wikipedia
Tablice informacyjne
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
Margos
Posty: 330
Rejestracja: pn mar 16, 2009 10:56 am
Lokalizacja: Łódź,Staňkov (okres Domažlice) Czech Republic

Re: Szczecin. Szybki spacer po Wałach Chrobrego

Postautor: Margos » pt lip 17, 2009 8:08 am

Szczecin.....piękne miasto,miałem okazję dobrze je poznać przez trzy lata..... Ekstra fotki tete :brawo:
Obrazek

Wróć do „Relacje z podróży”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości