
Kilka zdań ze strony gminy:
"Pierwsze wzmianki o Zdunach pochodzą z XIV w.
Ziemie położone w granicach administracyjnych gminy Zduny należały do dóbr arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Stanowiły one mazowieckie dobra arcybiskupów, co było związane w późniejszych czasach z procesami gospodarczymi, kulturowymi i społecznymi. Wpływało to na odrębność gospodarczo - administracyjną.
Przełomowym dla kształtowania odmienności zwyczajowej, gospodarczej a także społecznej był wiek XIX. Uwidoczniło się to w rozplanowaniu wsi, budownictwie, obrzędach, stroju. Zamieszkujący tutaj lud, oraz okolice Łowicz, nazywany był "Księżakami".
Żywe są jeszcze na tym terenie tradycje księżacki, mimo coraz mniejszych ich przejawów w życiu codziennym mieszkańców. Szczególnie podczas świąt, obserwować można barwne procesje mieszkańców ubranych w stroje ludowe."
Podczas krótkiego spaceru obejrzałem zabytki wsi, 1 kościół, 2 cmentarz parafialny z mogiłą wrześniową, 3 cmentarz mariawitów.

Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła.
Dane ze strony parafii:
"Wieś arcybiskupów gnieźnieńskich, posiadała kościół już przed 1369 rokiem. W 1779 roku z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Antoniego Ostrowskiego, Prymasa Polski, został wzniesiony nowy kościół dedykowany św. Jakubowi.Obecny murowany wg projektu Konstantego Wojciechowskiego kościół został ukończony w 1907 roku. Wzniesiony w stylu neogotyckim, jest budowlą trójnawową z trzema wieżami na fasadzie. W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie Matki Bożej Śnieżnej, ozdobiony sukienkami z XVIII wieku."










Kwatera żołnierzy września poległych w Bitwie nad Bzurą.






Cmentarz mariawicki z XIX wieku, malutki a do tego brak in formacji o nim.


Kilka detali drewnianej zabudowy.



