Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Zduny - pow. łowicki.

Awatar użytkownika
bo1rek
Posty: 32
Rejestracja: wt maja 04, 2010 10:02 pm

Zduny - pow. łowicki.

Postautor: bo1rek » wt lip 20, 2010 11:26 am

Ostatni weekend niespodziewanie spędziłem we wsi Zduny niedaleko Łowicza.
Obrazek

Kilka zdań ze strony gminy:
"Pierwsze wzmianki o Zdunach pochodzą z XIV w.
Ziemie położone w granicach administracyjnych gminy Zduny należały do dóbr arcybiskupstwa gnieźnieńskiego. Stanowiły one mazowieckie dobra arcybiskupów, co było związane w późniejszych czasach z procesami gospodarczymi, kulturowymi i społecznymi. Wpływało to na odrębność gospodarczo - administracyjną.
Przełomowym dla kształtowania odmienności zwyczajowej, gospodarczej a także społecznej był wiek XIX. Uwidoczniło się to w rozplanowaniu wsi, budownictwie, obrzędach, stroju. Zamieszkujący tutaj lud, oraz okolice Łowicz, nazywany był "Księżakami".
Żywe są jeszcze na tym terenie tradycje księżacki, mimo coraz mniejszych ich przejawów w życiu codziennym mieszkańców. Szczególnie podczas świąt, obserwować można barwne procesje mieszkańców ubranych w stroje ludowe."

Podczas krótkiego spaceru obejrzałem zabytki wsi, 1 kościół, 2 cmentarz parafialny z mogiłą wrześniową, 3 cmentarz mariawitów.
Obrazek

Kościół parafialny pod wezwaniem świętego Jakuba Apostoła.
Dane ze strony parafii:
"Wieś arcybiskupów gnieźnieńskich, posiadała kościół już przed 1369 rokiem. W 1779 roku z fundacji arcybiskupa gnieźnieńskiego Antoniego Ostrowskiego, Prymasa Polski, został wzniesiony nowy kościół dedykowany św. Jakubowi.Obecny murowany wg projektu Konstantego Wojciechowskiego kościół został ukończony w 1907 roku. Wzniesiony w stylu neogotyckim, jest budowlą trójnawową z trzema wieżami na fasadzie. W ołtarzu głównym obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w typie Matki Bożej Śnieżnej, ozdobiony sukienkami z XVIII wieku."

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kwatera żołnierzy września poległych w Bitwie nad Bzurą.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekCmentarz mariawicki z XIX wieku, malutki a do tego brak in formacji o nim.

Obrazek

Obrazek


Kilka detali drewnianej zabudowy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony wt lip 20, 2010 3:32 pm przez bo1rek, łącznie zmieniany 2 razy.

Wróć do „Relacje z podróży”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości