Molendy i Sieciechów.

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Molendy i Sieciechów.

Postautor: trobal » ndz kwie 12, 2009 9:19 am

Nie mogę powiedzieć bym poruszał się chętnie po liniach prostych i najkrótszymi drogami. Właśnie gdy zaplanowałem wyjazd do Molend rozpocząłem od udania się w nieco innym kierunku. Ruszyłem drogą prowadzącą do Radomia - zakładając, że w okresie świątecznym i przy istniejącym objeździe nie będzie na drodze wielkiego ruchu. Nie przeliczyłem się. Spokojnie dojechałem do Polesia, gdzie odwiedziłem cmentarz żołnierzy niemieckich. Tutaj od 2000 roku trafiają ciała żołnierzy leżące często w miejscach zapomnianych lub na zapomnienie skazanych. Np. z parkingu w Radomiu urządzonego w miejscu nekropolii niemieckiej z czasu II wojny światowej.
molendy01.jpg
molendy01.jpg (130.08 KiB) Przejrzano 1600 razy
Jadąc z Polesia do Czarnolasu mijałem we wsi Wygoda przydrożną figurę z 1929 roku. Nie wiek jednak stanowi o jej wyjątkowości. W okolicy można spotkać starsze. Ta figura w miejscu zwykle zajętym przez wizerunek Matki Boskiej ma symbole przedstawiające zawody. Nie wiem czy zestaw ten dotyczy wszystkich mieszkańców Wygody czy tylko fundatorów.
molendy02.jpg
molendy02.jpg (199.18 KiB) Przejrzano 1600 razy
Czarnolas to bardziej miejsce po Kochanowskim niż miejsce Kochanowskiego. Nie ma tu jego domu ani lipy pod którą przesiadywał. Jest za to zielony park i muzeum.
molendy03.jpg
molendy03.jpg (225.19 KiB) Przejrzano 1600 razy
W Zwoleniu znajduje się grób rodziny Kochanowskich. Jednak nie na cmentarzu ale w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
molendy04.jpg
molendy04.jpg (146.76 KiB) Przejrzano 1600 razy
Na przeciwko kościoła grób nieznanego żołnierza.
molendy05.jpg
molendy05.jpg (207.7 KiB) Przejrzano 1600 razy
Zwoleń stał się miastem z woli Władysława Jagiełły w 1425 roku. W latach 1566-1575 Jan Kochanowski był tu proboszczem. Szybki rozwój miasta skutecznie powstrzymali Szwedzi. Z opowiadań wiem, że obecnie Szwedzi zwiedzając Polskę są często zdziwieni skalą zniszczeń im przypisywaną. Na prawdę udało im się wpisać w upadek Rzeczpospolitej ale z drugiej strony ciągłe wojny doprowadziły do wyludnienia ich ojczyzny i w sumie stały się tragedią Szwecji mimo tego, że nie walczono na jej terenie.
Wracając jednak do Zwolenia...
W okresie II wojny światowej ludność miasta brała czynny udział w walce z okupantem. Do dziś przy głównym placu miasta zachowano fragment miejsca w którym okupanci rozstrzeliwali nie tylko miejscowych. Ściana straceń stała się z czasem także miejscem upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej pochodzących ze Zwolenia.
molendy06.jpg
molendy06.jpg (226.59 KiB) Przejrzano 1600 razy
Główny plac miast to Plac Jana Kochanowskiego. Nie mogło więc zabraknąć tu jego pomnika.
molendy07.jpg
molendy07.jpg (198.69 KiB) Przejrzano 1600 razy
Już poza rynkiem znalazł się kamień upamiętniający "Hubala".
molendy08.jpg
molendy08.jpg (192.03 KiB) Przejrzano 1600 razy
W drodze do Garbatki Letnisko musiałem przejechać przez Policzną. Wieś ta istniała już w XII w. Przez 3 wieki była własnością rodziny Kochanowskich i byłaby pewnie dłużej gdyby nie długi. Z drogi widać kościół (z końca XIX w.). I tu można wspomnieć i literaturze, a może bardziej o literatach. W księgach kościelnych jest zapis, że ślub brali w nim Stefan Żeromski z Oktawą Rodkiewicz. Świadkiem był Aleksander Głowacki (znany bardziej jako Bolesław Prus).
molendy09.jpg
molendy09.jpg (225.7 KiB) Przejrzano 1600 razy
pomnik poległych członków BCh
molendy10.jpg
molendy10.jpg (193.76 KiB) Przejrzano 1600 razy
pałac Przeździeckich (od 1997 roku znów w rękach właścicieli i niedostępny dla zwiedzających).
molendy11.jpg
molendy11.jpg (241.16 KiB) Przejrzano 1600 razy
Z Policzną graniczy miejscowość Garbatka Letnisko. Garbatka ta graniczy też w lasami Kozienickimi w których działali partyzanci. Stąd wiele śladów walki i męczeństwa.

Pomnik poświęcony 900 osobom z Garbatki i okolic aresztowanym 12 lipca 1942 roku i wywiezionym do obozu w Oświęcimiu. Oraz innym poległym podczas okupacji.
molendy12.jpg
molendy12.jpg (219.99 KiB) Przejrzano 1600 razy
Z Garbatki udałem się do Molend. To wieś położona w lesie. Założona w XIX w. Co prawda parę wieków wcześniej założono w tych okolicach inną osadę ale do powstania Molend jej pozostałości przepadły pochłonięte przez lasy. Molendy na swych dwóch końcach mają miejsca miejsca pamięci poświęcone dwóm wojnom światowym.
Cmentarz poległych w I wojnie światowej
molendy13.jpg
molendy13.jpg (232.41 KiB) Przejrzano 1600 razy
A po przejechaniu przez wieś...
molendy14.jpg
molendy14.jpg (208.98 KiB) Przejrzano 1600 razy
... pomnik partyzantów AK i BCh poległych 7 kwietnia 1944 podczas próby (udanej) wydostania się z niemieckiego okrążenia.
molendy15.jpg
molendy15.jpg (251.07 KiB) Przejrzano 1600 razy
Pomnik upamiętnia też 10 osób zamordowanych 22 VII 1943 roku. Wśród poległych w 1944 wymieniony jest Władysław Stanisławek ps. Blask - chyba jedyny z poległych posiadający swój własny grób. Pochowano go na cmentarzu poległych w I wojnie światowej.

I Molendy i Garbatka Letnisko mają charakter wybitnie wypoczynkowy. Sąsiedztwo lasów też sprawiło że jest tu bardzo dużo zabudowań drewnianych. Wiele domów pamięta jeszcze czasy zaborów. Istnieje tu wiele ośrodków wypoczynkowych. Ale nawet po wojnie nie wszyscy mogli się tu w pełni zrelaksować. Dla części z nich wystawiono pomnik w piętnastą rocznicę powstania Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
molendy16.jpg
molendy16.jpg (244.09 KiB) Przejrzano 1600 razy
Do Garbatki powróciłem by już najkrótszą drogą udać się do Sieciechowa i Opactwa. Pomnik utrwalaczy stoi przy dworcu kolejowym który uwieczniłem już z drugiej strony torów.
molendy17.jpg
molendy17.jpg (166.47 KiB) Przejrzano 1600 razy
W drodze i takie widoki pasły me oczy.
molendy18.jpg
molendy18.jpg (203.89 KiB) Przejrzano 1600 razy
Sieciechów do którego zmierzałem zasługuje na osobny temat. Ta wieś jest starsza od Polski i zapisała się mocno w historii początków państwa. Na razie tylko kilka fotek.
molendy19.jpg
molendy19.jpg (200.38 KiB) Przejrzano 1600 razy
molendy20.jpg
molendy20.jpg (164.87 KiB) Przejrzano 1600 razy
molendy21.jpg
molendy21.jpg (160.89 KiB) Przejrzano 1600 razy
molendy22.jpg
molendy22.jpg (219.13 KiB) Przejrzano 1600 razy
Mocno związane z historią Sieciechowa ale w czasach późniejszych jest Opactwo.
molendy23.jpg
molendy23.jpg (163.6 KiB) Przejrzano 1600 razy
molendy24.jpg
molendy24.jpg (186.14 KiB) Przejrzano 1600 razy
Już nadeszły chmury i gwałtownie zaczęło się ściemniać. Pozostało mi więc tylko udać się w stronę Puław. W Regowie rzuciłem okiem na Wisłę ("orła cień" na ziemi :) )
molendy25.jpg
molendy25.jpg (157.6 KiB) Przejrzano 1600 razy
i na końcu wsi chylące się do snu słońce za zasłoną iw.
molendy26.jpg
molendy26.jpg (233.54 KiB) Przejrzano 1600 razy
Dalej kościół w Wysokim Kole
molendy27.jpg
molendy27.jpg (179.74 KiB) Przejrzano 1600 razy
i wyjątkowo wysoka kapliczka przed (dla mnie za) Wysokim Kołem.
molendy28.jpg
molendy28.jpg (218.64 KiB) Przejrzano 1600 razy
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Relacje z podróży”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości