Kopiec Kościuszki - Borysławice Kościelne (pow. kolski)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1488
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kopiec Kościuszki - Borysławice Kościelne (pow. kolski)

Postautor: zbyszekg9 » wt lis 28, 2017 9:39 pm

W poszukiwaniu kolejnego Kopca Kościuszki zaniosło mnie na wschodnie rubieże Wielkopolski. W centrum wsi Borysławice Kościelne, tuż za kościołem, na rozstaju dróg, w piaszczysty, porośnięty trawą kopiec z górującym nad nim kilkumetrowym krzyżem wbudowany został głaz. W kamieniu wykuto napis „W setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki - RODACY. 1917”.
Kopiec Kościuszki został usypany w 1917 roku przez młodzież skupioną w szkolnym Kole Młodzieży, które powstało w 1916 roku. Inicjatorem powstania Koła był nauczyciel wiejski Saturnin Lachiewicz, zaś prezesem Wacław Ławniczak. Koło skupiało 20 osób - młodych ludzi, którzy swój patriotyzm okazywali organizując wspólne czytanie literatury, pogadanki, dyskusje na aktualne w owym czasie tematy, a także śpiew chóralny, gry i zabawy towarzyskie. Jego kilku członków w przyszłości wstąpiło do Polskiej Organizacji Wojskowej i znalazło się w Legionach Piłsudskiego.
W usypaniu kilkumetrowego kopca pomagała cała wieś. Usypaniu kopca towarzyszyły uroczyste przemówienia o Kościuszce, Polsce i polskich wodzach. Ówczesny wygląd kopca różnił się od dzisiejszego. Był to kilkumetrowy nasyp ogrodzony płotem, obsadzony kwiatami.
Przez okres międzywojenny kopiec był miejscem obchodów świąt religijnych i państwowych, m.in. rocznic 3 Maja i 11 Listopada. Odbywały się tam występy młodzieży szkolnej, która recytowała wiersze i śpiewała pieśni patriotyczne. Podczas okupacji hitlerowskich Niemiec kopiec zrównano z ziemią, a głaz zakopano. Po wojnie kamień został odkopany i na nowo usypano kopiec - już niższy. W 1982 roku uwieńczono go kilkumetrowym krzyżem, co związane było z jubileuszem 600-lecia obecności Cudownego Obrazu Matki Bożej i założenia Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Na krzyżu umieszczono dwie daty: 26.VIII.1382 i 1982.
430. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG
433. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG
434. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG
436. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG
Źródło: Tablica informacyjna: Historia 100-lecia kopca ku czci Tadeusza Kościuszki w Borysławicach Kościelnych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Ciekawe miejsca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość