Łysa Góra w paśmie Łysicy Gór Świętokrzyskich

Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Łysa Góra w paśmie Łysicy Gór Świętokrzyskich

Postautor: trobal » wt lip 21, 2009 5:43 pm

Ten drugi co do wysokości w Górach Świętokrzyskich szczyt jest miejscem o historii długiej i bogatej. Napiszę tu o niej krótko i skromnie.

Podania przypisują utworzenie na szczycie Łysej Góry opactwa benedyktynów Bolesławowi Chrobremu. Miało to nastąpić w 1006 roku. W ten sposób miano zatrzymać budowę wałów kamiennych otaczających miejsce kultu pogan. Ciekawostką pozostaje to że kościół powstały przy klasztorze otrzymał jako patrona Trójcę Świętą. Podczas gdy poganie w tym miejscu czcili trójcę swoich bóstw. Jako budulec wykorzystywano występujące tu obficie złomy kwarcytu tworzące gołoborza na Łysej Górze i na wyższej na drugim krańcu pasma Łysicy. W przypadku tego drugiego szczytu istnieją podejrzenia, że u jego podnóża znajdowała się pogańska świątynia na której miejscu wybudowano w Świętej Katarzynie klasztor Bernardynek. Jeżeli walka z pogaństwem prowadzona była tu od XI wieku to na pewno nie przebiegała błyskawicznie. Bracia z Łysej Góry w XIII w. pobudowali kościół w oddalonych o kilka kilometrów Grzegorzewicach by stamtąd prowadzić działalność misyjną wśród okolicznych pogan.

Klasztor w XIV w. otrzymał jako relikwię fragmenty krzyża na którym skonał Chrystus. Od tego czasu nazywany jest Świętym Krzyżem i stał się celem pielgrzymek. Do kasaty zakonu klasztor był parokrotnie niszczony i odbudowywany. W 1819 władze kościelne przekazały ruiny skarbowi Królestwa Polskiego. Władze carskie w drugiej połowie XIX w. utworzyły tu działające od 1864 roku ciężkie więzienie. Jednak najsłynniejsi więźniowie pojawili się tu w okresie gdy w czasach II RP było tu najcięższe polskie więzienie. Byli to:
* Sergiusz Piasecki - awanturnik, oficer polskiego wywiadu, złodziej, przemytnik, oficer AK i pisarz;
* Stepan Bandera - ukraiński działacz społeczny i niepodległościowy, przywódca frakcji w Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, która sprzeciwiała się ścisłemu podporządkowaniu Niemcom, a powstałej w 1940 gdy jej członkowie odmówili wzniecenia powstania antypolskiego na tyłach Armii Czerwonej.
W latach 1940-1943 okupanci utrzymywali tu obóz w którym eksterminowano jeńców radzieckich - zginęło ich ok 6 tysięcy, a na zboczu Łysej Góry jest pomnik-cmentarz upamiętniający ten fakt.
Obecnie w części kompleksu klasztornego mieści się Nowicjat oo. Oblatów. Ale jest tu też muzeum.

Z atrakcji poza kompleksem klasztornym warto wymienić sterczącą wysoko wieżę radiowo-telewizyjną (nie do zwiedzania) i gołoborze z którego rozpościera się piękny widok na okolicę.

Trochę obrazków:
Zdjęcia:
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"

Wróć do „Ciekawe miejsca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości