Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Głaz św. Jacka - Kamion (pow. sochaczewski)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1525
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Głaz św. Jacka - Kamion (pow. sochaczewski)

Postautor: zbyszekg9 » pt lip 25, 2014 9:07 pm

Głaz narzutowy z czerwonego granitu wedle tradycji z odciskiem stopy św. Jacka. Dziś wmurowany jest w kapliczkę zwieńczoną żeliwnym krzyżem, stojącą obok kościoła parafii św. Michała Archanioła i św. Anny. Pierwotnie kamień stanowił podstawę pod figurę Matki Boskiej.
Legenda wiąże go z osobą św. Jacka Odrowąża, pochodzącego ze Śląska dominikanina, który w pierwszej połowie XIII w. w czasie jednej ze swoich misyjnych podróży wizytował Mazowsze. Zmierzającemu do Wyszogrodu świętemu stanęła na drodze Wisła, która „była akurat pełniejsza niż zwykle i wylewała się z koryta”. Wokół nie było żadnej przeprawy ani łódki. Wtedy święty Jacek naznaczył Wisłę znakiem krzyża, zrzucił z ramion płaszcz, rozłożył go na falach rzeki i przeszedł po nim przez nurt rzeki „jako w łodzi najbezpieczniejszej”. Za nim ruszyli jego towarzysze podróży: Godyn, Florian i Benedykt.
Osiemsetletnią pamiątką owego cudownego wydarzenia jest kamień w Kamionie, na którym ponoć św. Jacek odpoczywał (wg. monografii M. Barucha, na kamieniu miała być odciśnięta stopa Matki Boskiej). Postać św. Jacka widnieje w herbie gminy Młodzieszyn.
DSC_0024.JPG
DSC_0024.JPG (135.16 KiB) Przejrzano 679 razy
DSC_0025.JPG
DSC_0025.JPG (109.04 KiB) Przejrzano 679 razy
DSC_0026.JPG
DSC_0026.JPG (120.03 KiB) Przejrzano 679 razy
Tekst za: http://bozestopki.pl/?p=51 i http://mazowieckieskarby.pl/atrakcje/at ... s_sw_jacka

Wróć do „Ciekawe miejsca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości