Himalaje we Władysławowie

Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Himalaje we Władysławowie

Postautor: bobola » wt paź 14, 2014 10:14 am

W bezgwiezdnej części Alei Gwiazd Sportu, wypiętrzono skalne Himalaje, aby uczcić osiągnięcia pięciorga polskich himalaistów.
Załączniki
P9220124-tr.WładysławowoHimalaje.jpg
P9220124-tr.WładysławowoHimalaje.jpg (77.42 KiB) Przejrzano 7418 razy
P9220149-tr,Władysławowo Himalaje.jpg
P9220149-tr,Władysławowo Himalaje.jpg (92.71 KiB) Przejrzano 7418 razy
P9220126-tr.Władysławowo Himalaje.jpg
P9220126-tr.Władysławowo Himalaje.jpg (46.82 KiB) Przejrzano 7418 razy
P9220127-tr.Władysławowo Himalaje.jpg
P9220127-tr.Władysławowo Himalaje.jpg (52.38 KiB) Przejrzano 7418 razy
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: Nieostatni » wt paź 14, 2014 3:26 pm

Chylę czoła przed twórcą tej wielkogabarytowej i przestrzennej grani, symbolu opatrzonego inskrypcjami imion skalnych kolosów i nazwiskami ich zdobywców.
Kapitalny pomysł i doskonała realizacja pamięci polskich zdobywców szczytów ośmiotysięczników zaliczanych do tzw. Korony Himalajów i Karakorum, a tym samym Korony Ziemi - 14 szczytów ośmiotysięczników naszego globu.

Nieostatni
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: zbyszekg9 » wt paź 14, 2014 5:15 pm

Nieostatni pisze:...a tym samym Korony Ziemi...
Dla ścisłości. Czym innym jest Korona Himalajów (wszystkie ośmiotysięczniki świata), a czym innym Korona Ziemi, a skład której wchodzą najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Zatem powyższe stwierdzenie nie jest prawidłowe. Ale pomysł zaiste ciekawy.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: bobola » śr paź 15, 2014 12:44 pm

Trochę pogubiłem się z tymi koronami :extra_saywha:
Na osłodę dodaję jeszcze jedną, ostatnią fotkę naszych Himalajów :mruga:
Załączniki
P9220125-tr.Władysławowo Himalaje.jpg
P9220125-tr.Władysławowo Himalaje.jpg (57.25 KiB) Przejrzano 7402 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: zbyszekg9 » śr paź 15, 2014 3:46 pm

bobola pisze:Trochę pogubiłem się z tymi koronami
No to jeszcze raz.
Na liście Korony Himalajów znajdują się wyłącznie ośmiotysięczniki. Jest ich wszystkich czternaście. Szczyty przekraczające tę wysokość znajdują się wyłącznie w obrębie Himalajów (dziesięć) i Karakorum (cztery) - słusznie zauważył więc Nieostatni, że prawidłowa nazwa powinna brzmieć Korona Himalajów i Karakorum. Zatem zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum można nazwać osobę, która weszła na owych czternaście ośmiotysięczników.
Korona Ziemi - aby zdobyć tę Koronę, trzeba się trochę po świecie najeździć. Jest to bowiem lista najwyższych szczytów na każdym z kontynentów. A zatem do Korony Ziemi - jeśli chodzi o Azję - zaliczamy tylko Mount Everest i nie ma potrzeby zdobywania pozostałych ośmiotysięczników. Jedzie się na inny kontynent i zdobywa się ten jeden - najwyższy. I tak dalej...
Dla ciekawości: istnieje też Korona Gór Polski. Tu z kolei jest mowa o zdobyciu najwyższych szczytów wszystkich dwudziestu ośmiu pasm górskich w Polsce. O istnieniu wielu z nich większość nie ma pojęcia. Ale taki był właśnie cel wyznaczenia tej Korony, czyli odciążenie ruchu turystycznego z zadeptywanych Tart, Bieszczad czy Karkonoszy i skierowanie go na mniej popularne, a równie piękne rejony południowej Polski. Wykaz wszystkich szczytów i pasm - nie pozbawiony kontrowersji - jest ogólnie dostępny w sieci.
Myślę, że już wszystko jasne.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: Nieostatni » czw paź 16, 2014 12:49 am

Niezbadane są ścieżki naszego życia, każdy dzień, każda chwila niesie nam niespodzianki. Dziś agencje przyniosły hiobowe wieści, w Nepalu, w Himalajach, w rejonie Annapurny na trasę o charakterze trekkingowym podczas burzy śnieżnej zeszła lawina śnieżna zginęło 12 osób: ośmiu zagranicznych wspinaczy, w tym dwóch Polaków, nepalski przewodnik, i trójka nepalskich pasterzy. Według BBC służbom nepalskim udało się uratować pięciu Polaków, czterech Izraelczyków i pięciu Niemców. AFP informuje o 17 uratowanych i podaje liczbę około 140-tu z którymi jeszcze nie nawiązano kontaktu.
Cóż za zbieg okoliczności i zbitka czasu, kiedy zachwycamy się wystawionym we Władysławowie pomnikiem Memento mori - pamiętaj o śmierci, tam na Dachu Świata giną ludzie podziwiający z wyżyn lotu ptaka piękno stworzenia w którym żyjemy. A może szczęśliwi bo porwani poezją Pieśni Horacego
"Carpe diem" - Chwytaj dzień, bo przecież nikt się nie dowie, jaką nam przyszłość zgotują bogowie... - już wiedzą ?
PS.
Zbyszku wcześniejszą moją zbitkę "Korona Himalajów i Korona Ziemi" oczywiście należy rozumieć tak jak Ty wyjaśniasz. Jest to moja stylistyczna, niedoróbka, opuszczony błąd. Nie jest to spór typu "golono strzyżono", ani wykładów radiowych z "mniemanologii stosowanej" w Trójce pt. O wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia
Nie chce ingerować w tekst, zostawiam jak jest, bo boje się knotów przy edytowaniu poprawek.
Moc pozdrowień.

Nieostatni
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: bobola » pt paź 17, 2014 10:24 am

Dziękuję Jerzemu i Zbyszkowi za interesującą dyskusję. Mnie to cieszy, bo oznacza, że wątek żyje.
Przyłączam się do dyskusji przypomnieniem, iż za "moich czasów" nie słyszało o górskich koronach
Natomiast zdobywało się Górskie Odznaki Turystyczne PTTK.
Załączniki
skanuj0003-tr.PTTK i inne.jpg
skanuj0003-tr.PTTK i inne.jpg (66.39 KiB) Przejrzano 7382 razy
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: zbyszekg9 » pt paź 17, 2014 2:10 pm

Faktycznie, odznaka GOT-owska znana jest jeszcze od "przedwojny", natomiast Korona Gór Polski to pomysł stosunkowo świeży (rok 1997). Jeden i drugi pomysł wart polecenia.
Aby jeszcze dopełnić informacji o Koronach - skoro już zaczęliśmy - warto jeszcze wspomnieć o tych rodzimych, a nieco mniej znanych, przynajmniej "góralom z Mazowsza". I tak:
- Korona Sudetów - jej zdobywca powinien wejść na najwyższe szczyty 22 pasm i masywów górskich Sudetów, położonych na terenie Polski, Czech i Niemiec;
- Korona Sudetów Polskich - tu z kolei należy zdobyć 31 szczytów będących tymi najwyższymi w poszczególnych pasmach i masywach.
Tu uwagę może zwrócić fakt, iż w Koronie Sudetów Polskich jest więcej szczytów, niż w Koronie Sudetów, czy w Koronie Gór Polski. Kwestia metodologii i doboru. Otóż Korona Sudetów Polskich przyjmuje mezoregiony, których nie uwzględniają jej większe siostry. Dzięki temu na liście do zdobycia znalazł się szczyt o nazwie Popiel i wysokości 281 m n.p.m., leżący na Równinie Świdnickiej. Istnieje jeszcze kilka innych szczegółów, różniących te Korony, z których warto wspomnieć o jednym: do KGP zalicza się Chełmiec (869 m), jako najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, podczas gdy KS i KSP podają Borową (854 m). W rzeczywistości wyższa jest Borowa, Chełmiec ma 851 m., a podawana przez KGP wysokość liczona jest razem z wieżą widokową, która stoi na szczycie Chełmca, na której znajduje się punkt pomiarowy.
Ale wracając do Koron:
- Wielka Korona Beskidów - na tę Koronę składają się cztery niezależne mniejsze Korony: Korona Beskidów Polskich (9 najwyższych szczytów w dziewięciu pasmach), Korona Beskidów Czeskich (6), Korona Beskidów Słowackich (9) i Korona Beskidów Ukraińskich (11). Uwaga: podobno z oznakowaniem po stronie ukraińskiej nie jest najlepiej (nie wiem, nie byłem), za to góry czeskie i słowackie są moim zdaniem dużo lepiej oznakowane, niż polskie, żeby tam się zgubić trzeba chyba tego chcieć;
- Korona Gór Świętokrzyskich - do KGP zalicza się jedynie Łysicę, jako najniższy diament w Koronie. KGŚ dzieli całe góry na pasma i grzbiety, z których Łysica leżąca w Paśmie Łysogórskim jest oczywiście najwyższa. Wszystkich szczytów do zdobycia jest 28.
To są wszystkie znane mi górskie Korony będące pod auspicjami różnych oddziałów PTTK. Oczywiście każdy może budować swoją własną Koronę. Słyszałem już o zdobywcach Wielkiej Korony Tatr (14 najwyższych szczytów Tatr, których wysokość przekracza 8000 stóp, tj. 2438 metrów - wszystkie leżą po słowackiej stronie), a nawet o zdobywcach najwyższych punktów każdego z województw.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: bobola » ndz paź 19, 2014 2:45 pm

Przy tej dyskusji mam okazję przypomnieć izareklamować inny wątek.
http://forym.tradytor.pl/viwwtopic.php: ... hilit=moje
Nie wiem czemu strona nie może się wyświetlić, ale wątek nazywa się "domowe artefakty".
Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1554
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: zbyszekg9 » ndz paź 19, 2014 5:36 pm

Teraz powinno być w porządku: viewtopic.php?f=52&t=2676&hilit=artefakty
Awatar użytkownika
bobola
Stowarzyszenie
Posty: 2465
Rejestracja: sob lis 14, 2009 11:30 am
Lokalizacja: Płock

Re: Himalaje we Władysławowie

Postautor: bobola » ndz paź 19, 2014 6:45 pm

Dziękuję Zbyszku z uruchomienie tego co mnie nie chciało chodzić :radocha:

Wróć do „Ciekawe miejsca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości