Strona 1 z 1

Radiowe Centrum Nadawcze- Konstantynów

: sob lut 04, 2017 6:34 pm
autor: UBOOT
Niedaleko Płocka, przez wiele lat, znajdowała się najwyższa budowla na świecie, zarejestrowana w Księdze rekordów Guinnessa, której wysokość wynosiła 646,38 m. Rekord spod Płocka został pobity dopiero w 2008 roku, po wybudowaniu wieżowca Chalifa w Dubaju.

Mowa tu o pod gąbińskim maszcie radiowym w Konstantynowie wybudowanym w 1974 roku i nadającym nieprzerwanie do 1991 roku, kiedy to 8 sierpnia, o godz. 19.10 w wyniku zaniedbań i głupoty ekipy serwisowej najwyższa budowa świata runęła w kilka sekund na ziemię.

Sygnał przesyłany był drogą radiową (mikrofalową radiolinią) z Pałacu Kultury do stacji w Kampinosie, następnie do Kampinosu. Odbierał go maszt (nadal istniejący) po wzmocnieniu wysyłano go w świat. Jako ciekawostkę dodam, że Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie wysyłało sygnał PR1 z mocą 2 MW i przy odpowiedniej pogodzie docierało do najdalszych zakątków naszego globu.
Na terenie RCN znajdują się ślady po dawnym folwarku Konstantynów oraz grób przedwojennego zarządcy Rudolfa Klempnoffa, który zgodnie z ostatnią wolą spoczął pod jednym z ukochanych przed siebie, pomnikowych dębów. Po latach świetności masztu, pozostały wspomnienia oraz niszczejące budynki.

Re: Radiowe Centrum Nadawcze- Konstantynów

: sob lut 18, 2017 10:18 am
autor: zbibal76
Jedno z moich wspomnień z dzieciństwa to wlaśnie widok tego masztu z okna na piętrze mojego domu (odległość około 7 km) . W pogodne dni ładnie było widac jego biało-czerwone barwy, w nocy sympatycznie mrugał światełkami. Musiał też być przekleństwem dla pilotów wojskowych, m.in. z Sochaczewa, których Mig-i, Iskry i Antki, co w latach 80-tych było normą, niemal codziennie (i nocami też) kursowały nad Gąbinem. Jego wysokość była imponująca, przejeżdżając obok z okna autobusu ciężko było dostrzec jego wierzchołek. Tak stał sobie i stał aż pewnego wakacyjnego upalnego wieczora usłyszałem jak ludzie na ulicy zaczeli wołać, że maszt zniknął, pobiegłem na piętro na balkon, i zobaczyłem już tylko pusty horyzont...

Obecnie RCN Konstantynów jest wystawiony na sprzedaż, za jedyne trzy i pół bańki można nabyć prawo wieczystego użytkowania 66 ha gruntu i własności znajdujących się tam zabudowań.
Kilka ciekawych fotek z ogłoszenia
konstantynów.jpg
konstantynów.jpg (48.07 KiB) Przejrzano 1658 razy
_1__grunt-inwestycyjny-66-ha-konstantynow-gm-gabin-plocki.jpg
_1__grunt-inwestycyjny-66-ha-konstantynow-gm-gabin-plocki.jpg (285.26 KiB) Przejrzano 1658 razy
_2__grunt-inwestycyjny-66-ha-konstantynow-gm-gabin-dodaj-zdjecia.jpg
_2__grunt-inwestycyjny-66-ha-konstantynow-gm-gabin-dodaj-zdjecia.jpg (255.28 KiB) Przejrzano 1658 razy
napis na tablicy w głębi holu - "...aby mowa polska w całym kraju i daleko poza jego granicami słyszana była...
_3__grunt-inwestycyjny-66-ha-konstantynow-gm-gabin-dzialki.jpg
_3__grunt-inwestycyjny-66-ha-konstantynow-gm-gabin-dzialki.jpg (332.12 KiB) Przejrzano 1658 razy