Drodzy użytkownicy. Docierają do nas zgłoszenia o trudnościach w logowaniu do forum. Dotyczy to niektórych użytkowników, a może być spowodowane awarią z którą jakiś czas temu mieliśmy do czynienia.
Jeśli nie możesz zalogować się na swoje konto, prosimy o informację na adres: logowanie@tradytor.pl - niezbędne może być zresetowanie hasła, w którym pomożemy. Pozdrawiamy.

Kopiec Kościuszki - Borysławice Kościelne (pow. kolski)

Awatar użytkownika
zbyszekg9
Posty: 1525
Rejestracja: pn paź 28, 2013 3:32 pm

Kopiec Kościuszki - Borysławice Kościelne (pow. kolski)

Postautor: zbyszekg9 » wt lis 28, 2017 9:39 pm

W poszukiwaniu kolejnego Kopca Kościuszki zaniosło mnie na wschodnie rubieże Wielkopolski. W centrum wsi Borysławice Kościelne, tuż za kościołem, na rozstaju dróg, w piaszczysty, porośnięty trawą kopiec z górującym nad nim kilkumetrowym krzyżem wbudowany został głaz. W kamieniu wykuto napis „W setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki - RODACY. 1917”.
Kopiec Kościuszki został usypany w 1917 roku przez młodzież skupioną w szkolnym Kole Młodzieży, które powstało w 1916 roku. Inicjatorem powstania Koła był nauczyciel wiejski Saturnin Lachiewicz, zaś prezesem Wacław Ławniczak. Koło skupiało 20 osób - młodych ludzi, którzy swój patriotyzm okazywali organizując wspólne czytanie literatury, pogadanki, dyskusje na aktualne w owym czasie tematy, a także śpiew chóralny, gry i zabawy towarzyskie. Jego kilku członków w przyszłości wstąpiło do Polskiej Organizacji Wojskowej i znalazło się w Legionach Piłsudskiego.
W usypaniu kilkumetrowego kopca pomagała cała wieś. Usypaniu kopca towarzyszyły uroczyste przemówienia o Kościuszce, Polsce i polskich wodzach. Ówczesny wygląd kopca różnił się od dzisiejszego. Był to kilkumetrowy nasyp ogrodzony płotem, obsadzony kwiatami.
Przez okres międzywojenny kopiec był miejscem obchodów świąt religijnych i państwowych, m.in. rocznic 3 Maja i 11 Listopada. Odbywały się tam występy młodzieży szkolnej, która recytowała wiersze i śpiewała pieśni patriotyczne. Podczas okupacji hitlerowskich Niemiec kopiec zrównano z ziemią, a głaz zakopano. Po wojnie kamień został odkopany i na nowo usypano kopiec - już niższy. W 1982 roku uwieńczono go kilkumetrowym krzyżem, co związane było z jubileuszem 600-lecia obecności Cudownego Obrazu Matki Bożej i założenia Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Na krzyżu umieszczono dwie daty: 26.VIII.1382 i 1982.
430. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG
430. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG (335.67 KiB) Przejrzano 1003 razy
433. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG
433. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG (282.27 KiB) Przejrzano 1003 razy
434. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG
434. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG (267.18 KiB) Przejrzano 1003 razy
436. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG
436. Borysławice Kościelne. Kopiec Kościuszki.JPG (232.48 KiB) Przejrzano 1003 razy
Źródło: Tablica informacyjna: Historia 100-lecia kopca ku czci Tadeusza Kościuszki w Borysławicach Kościelnych.

Wróć do „Ciekawe miejsca”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość