Sumówko, zapomniane historie, zapomniana piosenka.

Awatar użytkownika
p-awel
Posty: 21
Rejestracja: ndz cze 17, 2012 12:14 am

Sumówko, zapomniane historie, zapomniana piosenka.

Postautor: p-awel » pn sie 12, 2013 9:59 pm

Oto fragment artkułu sprzed czterech lat znaleziony przeze mnie na http://www.czasbrodnicy.pl

"Staruszka doskonale pamięta czas wojny. - Większość naszych sąsiadów to byli Niemcy - opowiada Staniaława Będza. - Jeden z nich zajął naszą ziemię i u niego musieliśmy pracować. To nie był zły człowiek, nie dał nam zginąć z głodu."

Nie jestem pewien, ale chyba wiem kim był ten Niemiec (zdaje się, że nie tyło to jedyne gospodarstwo przyłączone do jego gospodarstwa.Miał zarejestrowanych u siebie wielu Polaków jako robotników.Wiedział nawet, iż wielu z nich należało do "partyzantki" , chociaż samemu był żołnierzem SS. Może kiedyś postaram się tego dowiedzieć... .
A, może ktoś wie coś więcej na ten temat ?


"Było im ciężko, ale na szczęście wojna nie zagarnęła w ich rodzinie większych ofiar. Z tamtego okresu pamięta również tragiczną historię miłosną, która rozegrała się wśród ich sąsiadów w Sumówku. - Jednemu sąsiadowi, Niemcowi, który był już starszy i garbaty, ale zamożny, drudzy sąsiedzi obiecali córkę za żonę - opowiada staruszka. - Dziewczyna jak doszła do odpowiedniego wieku, to go nie chciała i wybrała sobie innego. Tamten oszalał z zazdrości i zastrzelił ją jak szła od krawcowej, potem poszedł do jej domu, zabił jej matkę i dwie siostry. Przeżyła tylko jedna siostra, która się przed nim schowała za piecem. A potem ten diabeł sam się zastrzelił, przy zwłokach tej, co go nie chciała - kończy opowieść Stanisława Będza. - To była straszna tragedia, wszyscy o tym gadali."

Tę historię znam z opowiadań mojego Dziadka, który zmarł nieco ponad trzy lata temu.Mieszkał w tym czasie w tej miejscowości.Historia w szczegółach miała wyglądać nieco inaczej... .
Moja zaś Babcia, która mieszkała w tym czasiew Łukoszynie, powiat Sierpc, opowiadała mi za swojego życia, że wieści o tej tragedii i tu doszły.Ludzie śpiewali o niej piosenkę.Zaśpiewała mi ją.Ale, już nie pamiętam ani jej słów, ani też melodii.... .

Może ktoś coś na ten temat jest jeszcze w stanie napisać ???

Wróć do „Legendy, mity, opowieści”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości