Miejsce straceń (?) - Modrzewie (Koziołek, Gozdy; pow. lipnowski)

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie

Miejsce straceń (?) - Modrzewie (Koziołek, Gozdy; pow. lipnowski)

Post autor: Majsterek » pn kwie 10, 2017 9:36 pm

W bagnisto - leśnych okolicach Skępego, niedaleko miejscowości Gozdy, (leśnictwo Koziołek) znajdziemy wyróżniający się w płaskim dość terenie pagórek. Wyróżnia go nie tylko wyniesienie ponad poziom okalających szczelnie od południa bagien, ale również bardzo dziwny, nie spotykany wokół rodzaj lasu. Wokół olsy albo sośnina, a tu bardzo stare, rozpadające się graby, przerośnięte gdzieniegdzie olszyną albo dębakiem. Zupełnie, jakby z jakiegoś powodu nikt od dawna tego miejsca nie ruszał, w przeciwieństwie do przyległych, terminowo trzebionych zrębów.
Osowa góra.png
Szukaliśmy tu drewnianego krzyża, który miał się jeszcze opierać o któreś z drzew. Bez skutku niestety. Prawdopodobnie odwiedziliśmy zapomniane miejsce mordów z ostatniej wojny. Taki przekaz utrwalił się lokalnie, i taką zanotowałem relację. Puki co bardzo ogólną, ale mam nadzieję że wkrótce się to zmieni. Wzniesienie oddalone od Skępego o 7km nazywane jest tu "osową górą", dlaczego? Też pozostaje to na razie zagadką. Poniżej kilka zdjęć:
1-DSC_0045.JPG
2-DSC_0046.JPG
3-DSC_0047.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Dziadek Jacek

Re: Miejsce straceń (?) - Modrzewie (Koziołek, Gozdy; pow. lipnowski)

Post autor: Dziadek Jacek » śr kwie 12, 2017 9:20 pm

Wzniesienie oddalone od Skępego o 7km nazywane jest tu "osową górą", dla czego?
Nie wiem co oznacza sama nazwa Osowa.
Dziewiętnastowieczny badacz "starożytności" A. Zalewski wskazywał trzecie grodzisko skępskie „nad Jeziorem Płociczno lub jeziorem, (wtedy już zwanym) Wólka – Wólczańskie”. Nikt tego grodziska nie odnalazł do dziś. Może to dziwnie nazwana "Osowa góra" leżąca wśród bagnisk powstałych z pamiętanego jeszcze na koniec XIX w jeziora Płociczno?
Na skanach lidarowych geoportalu nie ma na tym wzgórku żadnego zagłębienia ani czegokolwiek wskazującego na ludzką działalność. Na Twych zdjęciach Majsterku też nic takiego nie widać. Czy może zauważyłeś coś w naturze?

Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Kontaktowanie:

Post autor: Thomas » czw kwie 13, 2017 1:22 pm

Językoznawcy wskazują, że miejsca zwane osowami, mają nawiązywać do starodawnych osikowych lasów. Współczesna osika to dawna osa. Stąd dziesiątki nazw miejscowości noszących w sobie cząstkę dawnej "osy", ot choćby nieodległa Osówka.

Z punktu widzenia etymologicznego wiele z okolicznych nazw miejscowych ma w sobie "leśny" źródłosłów. Mamy przecież wskazane przez Piotra Modrzewie, czy Gozdy (których nazwa wywodzi się od staropolskiego gozdu, czyli nieprzebytego lasu, pustki osadniczej).
"Wśród mazowieckich złotych pól
Leży Wacława dzielny gród.
Tu Sierpienicy wody nurt
Wpada w ramiona siostry Skrwy."

Awatar użytkownika
Majsterek
Administrator - Stowarzyszenie

Post autor: Majsterek » czw kwie 13, 2017 8:43 pm

Znalazłem coś ciekawego na Mapie kwatermistrzostwa (lata 30 XIXw). Wyraźnie zaznaczony kopiec u brzegu jeziora.
osowa.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Dziadek Jacek

Post autor: Dziadek Jacek » czw kwie 13, 2017 9:56 pm

Znalazłem coś ciekawego na Mapie kwatermistrzostwa (lata 30 XIXw). Wyraźnie zaznaczony kopiec u brzegu jeziora.
Ówczesny kartograf faktycznie widział to wzgórze jako kopiec. Może to grodzisko Zalewskiego (!?) - trzecie skępskie. Prawie pokrywa się z Osową Górą i ta nazwa w pobliżu - ostrowie kojarzy mi się z wyspami-półwyspami, na których budowano grody.

Odpowiedz

Wróć do „Identyfikacja”