Wnętrza kościołów - pomoc w identyfikacji

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Kontakt:

Re: Wnętrza kościołów - pomoc w identyfikacji

Postautor: Thomas » czw lut 01, 2018 8:10 pm

Cześć, dzień dobry.
Tak mnie gdzieś olśniło, w którymś momencie, gdy trafiłem (przy zupełnie innej okazji) na zdjęcia wnętrza kościoła pijarów w Łowiczu, to dostrzegłem, że tamtejsze ołtarze boczne są wykonane analogicznie stolarsko jak ołtarz ze zdjęcia nr 5. W tymże kościele nie znajduję takiego ołtarza, jak ten z Twojego zdjęcia, ale może gdzieś w okolicy działał warsztat i mógł wykonać podobną w formie nastawę ołtarzową z tymże św. Piotrem?

Dziś mam trochę lepsze wieści, COŚ mi się udało ustalić - niestety tylko co do dwóch zdjęć z ostatniej porcji, mianowicie:

Zdjęcie nr 24 - dzięki fragmentowi portalu z lewej strony (znanemu mi skądinąd) udało się rozpoznać, że zdjęcie przedstawia ołtarz boczny (lewy) z kościoła w Wielogłowach, pow. nowosądecki (Małopolska).

No i to co sprawiło mi szczególną radość - zdjęcie nr 27, gdyż przedstawia ono nieistniejący już zabytek - drewniany kościół na uroczysku Święta Rozalia (dziś część wsi Słojki, pow. makowski, mazowieckie). Cudowny obraz świętej Rozalii z pola głównego nastawy przetrwał wojenną pożogę i dziś znajduje się w nowym, murowanym kościele w Słojkach (należącym do par. Szelków). Brawo! Uprzejmie proszę o zrobienie najlepszego możliwego skanu tego zdjęcia i wysłanie mi na e-mail (kowal.timon[MAŁPA]wp.pl), jest to bardzo ważne i cenne dla mnie znalezisko! Z góry dziękuję!
Awatar użytkownika
skowron1980

Postautor: skowron1980 » pt lut 02, 2018 3:01 pm

Thomas pisze:
czw lut 01, 2018 8:10 pm
COŚ mi się udało ustalić - niestety tylko co do dwóch zdjęć z ostatniej porcji
No no, ładne mi „tylko”… Jak zwykle dobra robota, Thomas – dziękuję. Bardzo fajne odkrycie związane z fot. 27. Ciekawe ile jeszcze podobnych „perełek” kryje się w tym zbiorze. W weekend postaram się zrobić jakiś lepszy skan i podeślę Ci go na e-mail. Ale uprzedzam, że jakiegoś rewelacyjnego skoku jakościowego nie będzie – oryginał ma niewielki format i jest dość nieostry.
Podobieństwo ołtarza z fot. 5 z tymi z kościoła w Łowiczu rzeczywiście rzuca się w oczy. Przeglądając foty w internecie zwróciłem jednak uwagę na inną rzecz, która wprawdzie nie wniesie nic nowego w temacie ewentualnej identyfikacji, ale jak dla mnie jest dość intrygująca – wydaje mi się, że zachodzi pewna analogia formy tych ołtarzy oraz fasady kościoła w Łowiczu. Dobrze widzę, czy może to nadinterpretacja?
Na dziś przygotowałem kolejną – nieco większą niż zwykle – porcję zdjęć. Ornaty, feretrony, jakieś rzeźby – wątpię, by to w ogóle były elementy możliwe do identyfikacji, ale publikuję. A nuż…
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
skowron1980

Postautor: skowron1980 » pt lut 09, 2018 3:19 pm

Ciąg dalszy. Tym razem trzy kościoły - fot. 45-46 to pierwszy z nich, 47-49 drugi, a na ostatniej (wbrew tytułowi wątku) tajemniczy fragment zewnętrznej ściany trzeciej świątyni.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Wróć do „Identyfikacja”