Zestaw symboli na krzyżach w okolicach Zwolenia

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Zestaw symboli na krzyżach w okolicach Zwolenia

Postautor: trobal » pn lis 30, 2009 9:34 pm

W swej naiwności sądziłem, że symbole na krzyżach przedstawiają zawody fundatorów. Dopiero gdy zebrałem do kupy trzy znane mi krzyże z tymi symbolami zauważyłem, że symbole nie tylko są identyczne ale zastosowano we wszystkich wypadkach ten sam ich układ. Zdaje się więc, że nie chodzi o podpisy tylko o znaki specjalne, zapewne religijne. Nie wiem jednak jaka jest ich geneza. Może są związane z samym ukrzyżowaniem? Tylko co w takim razie robi tam gałąź palmy i drabina? I po co umieszczono je na krzyżach przydrożnych?

Obrazek Obrazek

Obrazek
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
tete
Administrator - Stowarzyszenie
Posty: 760
Rejestracja: pt mar 13, 2009 10:37 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Zestaw symboli na krzyżach w okolicach Zwolenia

Postautor: tete » pn lis 30, 2009 9:53 pm

Gałąź palmy wiadomo.. Wjazd Jezusa do Jerozolimy powitania gałązkami palmowymi. Drabina zapewne byłą potrzebna by przybić do krzyża lub zdjąć ciało (raczej zdjąć, przybić można było na ziemi i postawić krzyż już z przybitym nieszczęśnikiem). Do tego zauważyłem iż symbol po prawej stronie liścia palmy najprawdopodobniej obrazuje trzcinę którą podawano Jezusowi gąbkę nasączona octem. Tak więc symbolik raczej spójna. Co do genezy umieszczania akurat takich symboli? Może trywialnie proste bo wszystko kojarzy się z ostatnią drogą Jezusa? A może ma głębszą symbolikę? Nie podejmuje się rozstrzygać
Być rządzonym oznacza, pod pretekstem dbałości o dobro ogółu być zmuszanym do płacenia
Być rządzonym oznacza być uciskanym okradanym, oszukiwanym, drenowanym, represjonowanym
Taka jest władza, taka jest jej sprawiedliwość,
Taka jest władza, taka jest jej moralność.

(c) SS20 aka Dezerter
Obrazek
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Zestaw symboli na krzyżach w okolicach Zwolenia

Postautor: trobal » pn lis 30, 2009 10:01 pm

Teoria spójna. Może więc prawdziwa. Jakieś inne pomysły?

Symbolikę taką na krzyżach widziałem tylko w okolicach Zwolenia i to na wschód od niego. Czy jeszcze gdzieś występuje?

[+] Gdy pisałem dopisał się jeszcze Kazet-kz.
Obcęgi też były narzędziem tortur choć nie wiem czy akurat były używane podczas ukrzyżowania. Drabina bytów raczej nie weszła do kultury ludowej :) a kapliczki i ozdobne krzyże są przecież jej wytworem.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
Awatar użytkownika
Arturro
Posty: 28
Rejestracja: pt kwie 24, 2009 2:30 pm
Lokalizacja: Korzeniewo / Kwidzyn

Re: Zestaw symboli na krzyżach w okolicach Zwolenia

Postautor: Arturro » śr gru 02, 2009 12:00 am

Mi się wydaje że rysunki tyczą się ukrzyżowania Pana Jezusa wynika to z napisu poniżej tak mi się wydaje a może się mylę

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości