Cmentarz choleryczny (?)- Łąck (pow. płocki)

Tutaj możesz zadać pytanie związane z tematyką forum (tj, historii, eksploracji, etnografii itp. itd)
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Cmentarz choleryczny (?)- Łąck (pow. płocki)

Postautor: org.pl » sob mar 20, 2010 11:39 pm

Przed Łąckiem jadąc od Płocka po lewej stronie na zakręcie przed budynkami stadniny w lesie przy drodze znajduje się duży drewniany krzyż.
Zgodnie z niemiecką mapą z 1944 w tym miejscu zaznaczony jest cmentarz.

Teraz jak wspomniałem jest tam tylko krzyż . Czy rzeczywiście znajdował tam się cmentarz jak tak to jaki ? kto był tam chowany jakiego wyznania itp ? i czy są jeszcze ślady cmentarza.
Awatar użytkownika
trobal
Posty: 1197
Rejestracja: pt mar 13, 2009 9:32 am
Lokalizacja: Puławy
Kontakt:

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: trobal » ndz mar 21, 2010 12:01 am

Na razie przeniosłem wątek do Identyfikacji. Prawdopodobnie umieszczenie go w dziale Cmentarze cywilne było podwójnym błędem. Nadleśnictwo łąckie informuje o posiadaniu na swoim terenie wielu zaniedbanych cmentarzy mieszkającej tu niegdyś ludności niemieckiej jak i cmentarzy z I wojny światowej. Na to drugie bym stawiał. W pobliżu Puław jest taki cmentarz na którym nie zachowało się nic. W okresie II wojny Niemcy otoczyli go murkiem, odnowili nagrobki. Później całość została niemal zniwelowana. Być może i tu mamy do czynienia z czymś podobnym.
zapuszczam wąsy, wyciągam szablę
pędzę na koniu po śmierć i chwałę
a żadna myśl nie mąci w głowie
bo tu emocje podsycają ogień
Dezerter "My Polacy"
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » pn gru 13, 2010 11:54 am

Witam. Jestem mieszkańcem Łącka i z tego co mi wiadomo jest, a raczej był to cmentarz choleryczny z XIX wieku. Chowano na na nim ludzi z Łącka i okolic, słyszałem również ze z Płocka ale nie wiem czy to prawda. Nie ma tam żadnych śladów nagrobków, mogił itp. Znam namiary na 2 inne cmentarze w okolicach Łącka i Soczewki. :)
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: Nieostatni » pn gru 13, 2010 11:13 pm

Witam!
Przedwojenna "setka" WIG-owska Gostynin P39 S29 z 1938roku wyraźnie pokazuje cmentarz (znaczek klepsydry). W większości napotkanych prze ze mnie przypadków, mogę powiedzieć, iż były to cmentarze z okresu I wojny. Oczywiście większość nie oznacza w tym przypadku 100% pewności. Specjalista od cmentarzy z I wojny trobal w jednym z wcześniejszych postów skłania się również w tym kierunku. Pozdrawiam
Nieostatni
Załączam skan wycinka Gostynin P39 S29
ScreenShot139 Łąck IWŚ cmentarz.jpg
ScreenShot139 Łąck IWŚ cmentarz.jpg (117.08 KiB) Przejrzano 12869 razy
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » wt gru 14, 2010 11:47 am

O 1 wojennych nie wiem nic, ale wiem ze kiedyś cmentarz był również niedaleko kaplicy nad jeziorem w łącku.Nie jest oznaczony na żadnej mapie .Ludzi chowano dookoła kaplicy, teraz nie ma tam , żadnych śladów a szczątki ludzkie nadal tam są bo nie była prowadzona żadna ekshumacja.Chowani tam ludzie to mieszkańcy Łącka najprawdopodobniej służba pałacowa. Mało kto o tym wie . O cmentarzu cholerycznym dowiedziałem z opowiadań starych ludzi, rodzimych mieszkańców Łącka, którzy mieszkali tu od urodzenia. Ale nie wiem czy na 100% jest to pewny fakt. Faktem zaś jest że idąc od cmentarza w stronę jeziora, po lewej stronie od jeziora na wzgórzach oraz głębiej w las wychodzi masa kulek szrapnelowych oraz łusek mosinowskich z pierwszej wojny. Więc w okolicach cmentarza toczyły się walki w czasie 1 wojny. I jak najbardziej może to być cmentarz z 1 wojny. W okolicach toczyły się również walki w czasie 2 wojny światowej.
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » wt gru 14, 2010 11:56 am

Jednak hipoteza z cmentarzem z 1 wojny jest błędna. Na mapie kongresowej z 1839r jest cmentarz zaznaczony. Wiec cmentarz choleryczny jest jak najbardziej prawdopodobny. :D
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » wt gru 14, 2010 12:56 pm

No ale 1 wojenny można wykluczyć. Na mapie kongresowej nie jest zaznaczony krzyżem tylko tylko skrótem "cm" . Nie do końca zgadzam się że nie lokalizowano . A teren obecnego osiedla Cholerka w Płocku?W XIX wieku był to teren na zupełnym odludziu? Nie sądzę. A w czasie epidemii 1830r chowano tam ludzi. Pogadałem z dziadkiem sąsiada i twierdzi, że z powodu ogromnej ilości zgonów z Płocka nie mieli już gdzie chować tych ludzi i byli chowani tutaj. Po ewangelickim zostałyby jakieś kamienie, płyty itp. A tam nie ma nic, zupełnie nic. Krzyż który tam stoi był tam wkopany z 10 lat temu. Bo na skrzyżowaniu dróg z Łącka do Sendenia stawiano nowy krzyż a ten stary wkopano właśnie tutaj. Wcześniej nie było tam żadnego krzyża. Gdyby ktoś miał mapę starsza niż z 1830 r, wszystko by się wyjaśniło. Jeśli zaznaczony by był na mapach wcześniejszych niż z 1830 roku oznaczałoby to cmentarz ewangelicki bo jak wiadomo epidemia była w 1830 roku.
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » wt gru 14, 2010 5:51 pm

A ma Pan może dostęp do mapy Gilly Crona lub innej starszej niż 1830r? Wtedy byłoby wiadomo. Nie zawsze mapy mówią prawdę i niekoniecznie droga przebiegała tak samo jak teraz i cmentarz mógł być głębiej w lesie. Proszę zwrócić uwagę przejeżdżając przez Łąck że droga obok cmentarza to nasyp, a pierwotnie mogła być przesunięta. Nie twierdze, że pańska hipoteza jest błędna tylko daje mi do myślenia fakt iż osoby z którymi rozmawiałem twierdzą, że to cmentarz choleryczny a 3 osoby mi o tym mówiły z czego 2 już nie żyją. Warto byłoby to dokładniej sprawdzić.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: Nieostatni » śr gru 15, 2010 2:16 am

Rzeczywiście na sztabowej 1:126000 mapie Królestwa Polskiego figuruje skrót "cm", co może oznaczać cmentarz. Na choleryczny jednak mi nie pasuje - nad jeziorem, blisko drogi pocztowej. Wydaje mi się iż powinieneś mimo wszystko wertować materiały związane z I wojną. Tropienie cmentarzy na starych mapach jest problematyczne. Specyfiką map wojskowych, pocztowych, drożni szlaków komunikacyjnych, jest podanie jak największej ilości obiektów związanych z przedstawianym tematem. A więc punktów wysokościowych, budowli postrzeganych z daleka, mostów, brodów, młynów, wiatraków, bagien, stacji pocztowych, karczm, ruin itp. Rzadkością jest pokazanie na starej mapie cmentarza, po za miejskim planem. Jedyną dostępną mapą jaką dysponuję to Prusy Południowe skala około 1:150000 wydana w Berlinie 1802r. Materiał na podstawie którego trzej zaborcy "dzielili" się Polską. Mapa posiada dość bogatą szatę graficzną dla ówczesnego pocztowca, podróżnika, komiwojażera, cmentarzy na niej nie dostrzegłem. Na końcu zatoki jeziora przy drodze, dostrzegam skrót, którego nie potrafię odczytać Th. Of. a lub d
Nieostatni
Załączam wycinki skanów mapy
ScreenShot144 Prusy południowe.jpg
ScreenShot144 Prusy południowe.jpg (90.29 KiB) Przejrzano 12837 razy
ScreenShot145 Łąck.jpg
ScreenShot145 Łąck.jpg (204.96 KiB) Przejrzano 12837 razy
ScreenShot146 Łąck.jpg
ScreenShot146 Łąck.jpg (150.43 KiB) Przejrzano 12837 razy
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » śr gru 15, 2010 9:36 am

A w księgach parafialnych mogło by coś być na temat tego cmentarza? Skrót ten może oznaczać smolarnie lub cegielnie bo były tam. Fajna mapka, mógłbyś wysłać mi link do tej mapki? Albo chociaż wycinek mapy Łącka i okolic. Mapa Gilly Crona byłaby dokładniejsza i jeśli byłby tam cmentarz , byłby na niej zaznaczony. Jest to naprawdę dokładna mapka tylko nie mam pojęcia skąd ja wziąć. Załóżmy, że skoro był to cmentarz ewangelicki to żołnierzy poległych w okolicach w czasie I wojny też mogliby tam pochować, w końcu lepiej na poświęconej ziemi niż gdzieś pod krzakiem. Ale cmentarz istniał wcześniej niż przed 1 wojna. Parę lat temu podczas kopania żwiru w tamtych okolicach, na górce koło stada wykopano szczątki jakiegoś żołnierza najprawdopodobniej z 2 wojny.
Awatar użytkownika
org.pl
Posty: 192
Rejestracja: śr lut 24, 2010 11:09 am
Lokalizacja: Gostynin
Kontakt:

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: org.pl » śr gru 15, 2010 10:02 am

Poniżej skróty jakie stosowano na mapach, w książce
1.jpg
1.jpg (58.53 KiB) Przejrzano 12825 razy
Identycznego skrótu w tej książce nie znalazłem podobne skróty O.F oznaczą nadleśnictwo
2.jpg
2.jpg (7.94 KiB) Przejrzano 12825 razy
mapa2.jpg
mapa2.jpg (16.01 KiB) Przejrzano 12825 razy
Cmentarze Chrześcijańskie i niechrześcijańskie oznaczano:
3.jpg
3.jpg (9.48 KiB) Przejrzano 12825 razy
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » śr gru 15, 2010 10:29 am

Ten skrót nie oznacza nadleśnictwa. Nadleśnictwo w Łącku powstało w roku 1918-1919 :)
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: Nieostatni » śr gru 15, 2010 6:59 pm

Wcześniej "org.pl" był uprzejmy pokazać okładkę wydanej przez WIG broszurę znaków topograficznych.
Ja idę dalej, prezentuje te bezcenne znaki pozwalające korzystać z najwspanialszej księgi zwanej "mapa" Oto adres : http://polski.mapywig.org/viewpage.php?page_id=18
a tu kliknij na: Mj. St. Gasiewicz - Znaki topograficzne map (1930) (PDF) Znaki topograficzne map (polskich, niemieckich, rosyjskich i austriackich)
Gorąco polecam - pozdrawiam.
Nieostatni
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » śr gru 15, 2010 9:38 pm

Skrót Th.of to skrót od niemieckiego Teerofen czyli smolarnia.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: Nieostatni » śr gru 15, 2010 10:35 pm

Moje gratulacje - trafiłeś w dziesiątkę. Ja też chcę się pochwalić, przed sześćdziesięciu laty ślęczałem nad cyrylicą i dziś się przydała. Po rusku smolarnia wygląda tak - nie chce przyjąć cyrylicy cmołokuna. W każdym bądź razie kartografowie cara batiuszki napisali prawdę. Choleryków pogrzebali by w innym(ustronnym) miejscu. Wraca jak bumerang cmentarz z I wojny. W skali map to teren około 1000m2 i takie powierzchnie mają przeciętne cmentarze z tego okresu. Powodzenia życzę i pozdrawiam.
Nieostatni
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » czw gru 16, 2010 9:50 am

W życiu nie jest to cmentarz z I wojny.Mogli tam pochować żołnierzy jak pisałem wcześniej ale cmentarz był tam wcześniej. Ewangelicki jak najbardziej, przecież występuje na mapach Królestwa Kongresowego czyli z I połowy XIX wieku a I wojna jak wiadomo była znacznie później.
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » czw gru 16, 2010 9:53 am

W okolicach Łącka jest parę malutkich poniemieckich cmentarzy z XIX wieku o podobnej powierzchni i nie jest to zasada potwierdzająca że to z pierwszej wojny.
Awatar użytkownika
Nieostatni
Posty: 645
Rejestracja: pt wrz 24, 2010 10:49 pm
Lokalizacja: W-wa (rzut beretem)

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: Nieostatni » czw gru 16, 2010 10:26 am

Tak to prawda, związane to jest osadnictwem niemieckim i holenderskim wzdłuż Wisły w jej dolnym i środkowym biegu. Oczywiście może to być cmentarz osadników. W czasie I wojny żadnej ze stron nie przyszło by do głowy by na takim cmentarzu dokonać pochówku poległych żołnierzy. Zawsze były to nowo założone cmentarze wojenne. WIG- owska setka pokazała tu cmentarz, więc na pewno taki "obiekt" w latach 30 XXw musiał istnieć w dostępnych wówczas "papierach". WIG-owcy niczego na "rybkę" nigdy nie wstawiali, wszystkie zamieszczone znaki na mapie musiały przejść weryfikację. Pozdrawiam
Nieostatni
bluemen123
Posty: 38
Rejestracja: pn gru 13, 2010 9:28 am

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: bluemen123 » czw gru 16, 2010 12:53 pm

Te malutkie cmentarze to cmentarze np w Grabiu Nowym( kiedyś Grabie Niemieckie-praktycznie nie ma żadnych śladów cmentarza), Ludwików koło Łącka a także Mokre Niemieckie(nieistniejąca już wieś). Naprawdę cmentarz z I wojny można wykluczyć, jeśli nie choleryczny to ewangelicki może to być jak najbardziej ale na pewno nie I wojenny. W Guzewie koło Gąbina też znam miejsce gdzie kiedyś był cmentarz, teraz rośnie tam kapusta i cebula. A kości gdzieniegdzie leżą na polu. Podczas kopania rowu w Guzewie w pobliżu działki mojego wujka wychodziła masa ludzkich kości . Pracownicy nigdzie tego nie zgłaszali gdyż wg nich w tamtych terenach to "norma"
Awatar użytkownika
Thomas
Moderator globalny - Stowarzyszenie
Posty: 1509
Rejestracja: wt gru 01, 2009 8:40 pm
Kontakt:

Re: Cmentarz w Łącku - (Krzyż w lesie)

Postautor: Thomas » czw gru 16, 2010 3:15 pm

Ma mapie WIG (1:250000) znajduje się w omawianym miejscu jeden symbol pomnika.
Załączniki
Łąck_WiG.jpg
Łąck_WiG.jpg (127.63 KiB) Przejrzano 12827 razy

Wróć do „Identyfikacja”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości